Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Jak wynika z postanowień Naczelnego Sądu Administracyjnego, fakt, że obiekt budowlany składa się z kilku nawet nie połączonych budynków, nie ma znaczenia dla możliwości wykorzystywania jakiejkolwiek części bez uzyskania zgody na użytkowanie całej inwestycji, jeśli jest ona wymagana.

W większości przypadków wystarczy po zakończeniu budowy i załatwieniu wszelkich związanych z tą kwestią formalności, dokonać zawiadomienia do właściwego organu. Do użytkowania można przystąpić, jeśli organ ten nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 21 dni. Drugi wariant znajduje zastosowanie dla konkretnych rodzajów budowli lub sytuacji (np. w przypadku wykonania projektu budowlanego zamiennego, przystąpienia do użytkowania obiektu przed zakończeniem wszystkich prac budowlanych czy też zakwalifikowania obiektu do określonej kategorii). W tej drugiej procedurze możliwość przystąpienia do użytkowania jest uzależniona od otrzymania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

W rozstrzyganej sprawie, inwestor wybudował obiekt składający się z kilku budynków, który wymagał uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. W wyniku przeprowadzenia kontroli przez inspektora nadzoru budowlanego, zostało ustalone, że mimo nie uzyskania decyzji, jeden z budynków jest użytkowany. W związku z takim stanem faktycznym na inwestora została nałożona kara, którą podtrzymał organ odwoławczy. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł o zgodności z prawem nałożonej kary w wyniku wniesienia przez inwestora skargi. Sprawa następnie trafiła do NSA, który to oddalił skargę podtrzymując stanowisko WSA.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 kwietnia 2011 r., sygn.: II OSK 747/2010[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciakamienice na wynajemhale i magazyny na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Kieleckimieszkania na sprzedaż powiat Opoczyńskilokale użytkowe na wynajem gmina Obrytemieszkania na wynajem gmina Andrychówmieszkania na wynajem w Piotrowie Pierwszymmieszkania na wynajem w Pakoszówcemieszkania na sprzedaż w Tułkowicach

Deweloperzy

);