Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Jak wynika z postanowień Naczelnego Sądu Administracyjnego, fakt, że obiekt budowlany składa się z kilku nawet nie połączonych budynków, nie ma znaczenia dla możliwości wykorzystywania jakiejkolwiek części bez uzyskania zgody na użytkowanie całej inwestycji, jeśli jest ona wymagana.

W większości przypadków wystarczy po zakończeniu budowy i załatwieniu wszelkich związanych z tą kwestią formalności, dokonać zawiadomienia do właściwego organu. Do użytkowania można przystąpić, jeśli organ ten nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 21 dni. Drugi wariant znajduje zastosowanie dla konkretnych rodzajów budowli lub sytuacji (np. w przypadku wykonania projektu budowlanego zamiennego, przystąpienia do użytkowania obiektu przed zakończeniem wszystkich prac budowlanych czy też zakwalifikowania obiektu do określonej kategorii). W tej drugiej procedurze możliwość przystąpienia do użytkowania jest uzależniona od otrzymania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

W rozstrzyganej sprawie, inwestor wybudował obiekt składający się z kilku budynków, który wymagał uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. W wyniku przeprowadzenia kontroli przez inspektora nadzoru budowlanego, zostało ustalone, że mimo nie uzyskania decyzji, jeden z budynków jest użytkowany. W związku z takim stanem faktycznym na inwestora została nałożona kara, którą podtrzymał organ odwoławczy. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł o zgodności z prawem nałożonej kary w wyniku wniesienia przez inwestora skargi. Sprawa następnie trafiła do NSA, który to oddalił skargę podtrzymując stanowisko WSA.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 kwietnia 2011 r., sygn.: II OSK 747/2010[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemkamienice poszukiwane do wynajęciakamienice na zamianęlokale użytkowe na wynajem powiat Krośnieńskidomy na wynajem powiat Skarżyskimieszkania na wynajem gmina Jelcz-Laskowicedomy na sprzedaż gmina Stara Kamienicadomy na wynajem w Golemkachdomy na wynajem w Lubczyniedomy na sprzedaż w Ugorach

Deweloperzy

);