Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

W marcu bieżącego roku do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia powierzchni użytkowej domu uprawniającej do ubiegania się o zwrot nakładów z tytułu pomocy państwa. Chodzi o ustawę o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Zgodnie z tym aktem, osoba fizyczna, która po 1 stycznia 2014 r. poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych, ma prawo ubiegać się o zwrot części wydatków (a konkretnie zwrot VAT). Prawo to obwarowane jest jednak dodatkowymi zabezpieczeniami.

Aby ubiegać się o pomoc państwa, osoba fizyczna w roku uzyskania pozwolenia na budowę może skończyć maksymalnie 36 lat. Wydatki muszą m.in. pokrywać zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a powierzchnia użytkowa domu powinna nie przekraczać 100 mkw. Artykuł 20 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi narzuca także inne ramy formalne konieczne do uzyskania zwrotu, ale w przedmiotowej sprawie wnioskodawczyni zwróciła się do dyrektora KIS o wskazanie, czy do powierzchni użytkowej mieszkania należy wliczać garaż. W stanie faktycznym bowiem doszło do sytuacji, w której bryła z garażem przekraczała podane w ustawie 100 mkw. i groziło jej nieuzyskanie zwrotu.

Dyrektor KIS przychylił się do stanowiska wnioskodawczyni, wskazując, że w określaniu powierzchni użytkowej należy sięgnąć do przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów. Artykuł 2 ust. 1 pkt 7 tego aktu stanowi zaś, że ten termin określa powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, „a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania”.

Przepis ten mówi też, że do powierzchni użytkowej lokalu nie wlicza się m.in. powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, wózkowni, strychów, piwnic, komórek przeznaczonych do przechowywania opału, etc. Organ podatkowy wskazał, że w przypadku domu jednorodzinnego należy go stosować odpowiednio; niektóre pomieszczenia mogą w domu wystąpić analogicznie jak w lokalu mieszkalnym, a inne nie – chodzi np. o wózkownię. Analogicznie, pewne pomieszczenia występują w domach, podczas gdy brak ich w budynkach z lokalami mieszkalnymi, a mowa tu np. o komórkach przeznaczonych do przechowywania płodów rolnych oraz garażach.

Do obliczania powierzchni użytkowej domu w celu uzyskania zwrotu VAT nie powinno więc wliczać się garażu, a także np. wspomnianych komórek do przechowywania opału. Zwrot można uzyskać, składając wniosek do Urzędu Skarbowego w terminie do 31 grudnia w roku, w którym miało miejsce przystąpienie do użytkowania wybudowanego domu jednorodzinnego.

Interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB2-2.4019.5.2018.1.MM

Krzysztof Janowski, radca prawny[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęmieszkania na wynajemkamienice do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Szczecineckilokale użytkowe na sprzedaż powiat Międzyrzeckimieszkania na wynajem gmina Boniewomieszkania na sprzedaż gmina Słopnicedomy na sprzedaż w Adamkowomieszkania na sprzedaż w Teodorowiemieszkania na wynajem w Podzamcze

Deweloperzy

);