Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Polska Norma sama w sobie nie stanowi źródła powszechnie obowiązującego prawa, a jej stosowanie jest dobrowolne to stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyroku z dnia 21 marca 2013 r.

W przedmiotowej sprawie spółka otrzymała pozwolenie na wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie kotłowni olejowej na gazową. Wojewoda dopatrzył się błędu i stwierdził nieważność decyzji, utrzymał to również organ II instancji – Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Organy stały na stanowisku, że zgodnie z odpowiednimi zapisami z w Polskich Normach, taka przebudowa powinna przebiegać inaczej niż w przedmiotowym pozwoleniu.

Spółka złożyła skargę, a Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał jej rację. Sprawa trafiła przed Naczelny Sąd Administracyjny, który przychylił się do wyroku I instancji. Skład sędziowski stwierdził, że w poprzednim stanie prawnym, przewidywano możliwość obligatoryjnego stosowania Polskiej Normy. Określał to zapis w ustawie o normalizacji, który przewidywał, że stosowanie Polskich Norm, jest obowiązkowe, jeżeli zostaną powołane w ustawach. W przedmiotowej sytuacji nie było takiego odniesienia. Jednocześnie wskazać należy, że w obecnym brzmieniu, ustawa o normalizacji przewiduje wyłącznie fakultatywne stosowanie przedmiotowych norm: Polska Norma to norma krajowa przyjęta w drodze konsensusu i zatwierdzona przez krajową jednostkę normalizacyjną. Jej stosowanie jest dobrowolne. W związku z powyższym decyzja o nieważności pozwolenia została przez sąd uchylona.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 marca 2013 r., sygn. akt II OSK 2240/11[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemkamienice poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat M. st. Warszawadomy na sprzedaż powiat Puławskidomy na wynajem gmina Lubartówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Wijewomieszkania na sprzedaż w Chomętowiedomy na sprzedaż w Stryjno-Koloniamieszkania na wynajem w Cieszęcinie

Deweloperzy

);