Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Polska Norma sama w sobie nie stanowi źródła powszechnie obowiązującego prawa, a jej stosowanie jest dobrowolne to stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyroku z dnia 21 marca 2013 r.

W przedmiotowej sprawie spółka otrzymała pozwolenie na wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie kotłowni olejowej na gazową. Wojewoda dopatrzył się błędu i stwierdził nieważność decyzji, utrzymał to również organ II instancji – Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Organy stały na stanowisku, że zgodnie z odpowiednimi zapisami z w Polskich Normach, taka przebudowa powinna przebiegać inaczej niż w przedmiotowym pozwoleniu.

Spółka złożyła skargę, a Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał jej rację. Sprawa trafiła przed Naczelny Sąd Administracyjny, który przychylił się do wyroku I instancji. Skład sędziowski stwierdził, że w poprzednim stanie prawnym, przewidywano możliwość obligatoryjnego stosowania Polskiej Normy. Określał to zapis w ustawie o normalizacji, który przewidywał, że stosowanie Polskich Norm, jest obowiązkowe, jeżeli zostaną powołane w ustawach. W przedmiotowej sytuacji nie było takiego odniesienia. Jednocześnie wskazać należy, że w obecnym brzmieniu, ustawa o normalizacji przewiduje wyłącznie fakultatywne stosowanie przedmiotowych norm: Polska Norma to norma krajowa przyjęta w drodze konsensusu i zatwierdzona przez krajową jednostkę normalizacyjną. Jej stosowanie jest dobrowolne. W związku z powyższym decyzja o nieważności pozwolenia została przez sąd uchylona.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 marca 2013 r., sygn. akt II OSK 2240/11[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażgaraże na sprzedażmieszkania na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat Pińczowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Międzyrzeckidomy na wynajem gmina Dubienkalokale użytkowe na wynajem gmina Parchowodomy na sprzedaż w Grabiny-Zameczkudomy na sprzedaż w Żmudzimieszkania na wynajem w Dąbrowej

Deweloperzy

);