Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Podział fizyczny nieruchomości jest podstawową formą podziału i nie wyklucza go spór pomiędzy współwłaścicielami – orzekł Sąd Najwyższy.

Przedmiotowa sprawa pochodzi ze sporu, który trwa 40 lat, a sam spór sądowy 20. Chodzi o konflikt między dwoma rodzinami będącymi współwłaścicielami jednej kamienicy. Sąd pierwszej instancji podzielił fizycznie kamienicę na lokale i zobowiązał jedną z rodzin do wykonania robót adaptacyjnych w celu możliwości dokonania ostatecznego podziału. Sąd drugiej instancji wyrok utrzymał. Przed Sądem Najwyższym, druga rodzina argumentowała niemożliwością przeprowadzenia podziału fizycznego, gdyż kamienica jest stara i nie nadaje się do przeróbek adaptacyjnych w obecnych technologiach, poza tym, wyznaczona do prac rodzina nie wykona ich, gdyż kamienicą nie jest zainteresowana, nie dba o nią i nie ma pieniędzy na remont, w związku z czym orzeczenie podziału nie będzie wykonalne.

Sąd Najwyższy nie podzielił jednak tej argumentacji, wskazując, że zgodnie z Kodeksem cywilnym podstawowym rodzajem podziału rzeczy jest jej podział fizyczny, pod warunkiem, że podział taki nie byłby sprzeczny z ustawą, przeznaczeniem rzeczy lub znacznie zmniejszał jej wartość. Kwestia tego, że współwłaściciele są skonfliktowani, nie jest wystarczającą przesłanką do przyjęcia, że podział fizyczny jest niemożliwy. Poza tym w przypadku, gdyby wyznaczony współwłaściciel nie wykonał w przewidzianym czasie przedmiotowej adaptacji, można zastosować instytucję wykonania zastępczego.

Wyrok Sądu Najwyższego, sygn. akt: I CSK 479/13[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażdziałki na sprzedażdziałki na wynajemdomy na sprzedaż powiat Człuchowskilokale użytkowe na wynajem powiat M. Piotrków Trybunalskilokale użytkowe na wynajem gmina Zatordomy na wynajem gmina Międzyrzeczmieszkania na wynajem w Dziekanowicachdomy na sprzedaż w Pełeledomy na sprzedaż w Starym Kębłowie

Deweloperzy

);