Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Gdy użytkowana jest jedynie część budynku, to obowiązek podatkowy dotyczy jedynie tej użytkowanej części.

Art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stanowi, że jeżeli okolicznością, która uzależnia obowiązek podatkowy, jest istnienie budynku, to obowiązek ten powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po tym, w którym budowa została zakończona, albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed jego ostatecznym wykończeniem. Zatem o powstaniu obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości decyduje nie tylko moment zakończenia budowy, ale również rozpoczęcie użytkowania budynku przed ostatecznym wykończeniem.

W przedmiotowej sprawie podatnicy rozbudowywali sukcesywnie nieruchomość, corocznie oddając poszczególne nowe elementy (powierzchnie) do użytkowania. W wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej fiskus przyjął, że doszło do znacznego zaniżenia powierzchni użytkowej nieruchomości, gdyż niezależnie od etapu inwestycji, przy ustalaniu podstawy opodatkowania od razu trzeba było uwzględnić cały budynek będący w budowie. Podatnicy wnieśli skargę do sądu, zarzucając przyjęcie przez organ podatkowy wadliwej podstawy opodatkowania. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał im rację i uchylił zaskarżone decyzje. Sąd stwierdził, że organy podatkowe błędnie uznały, że rozpoczęcie użytkowania części budynku powoduje objęcie opodatkowaniem całego obiektu projektowanego czy będącego w budowie. Jeżeli budowa nie została zakończona, ale podatnik przystąpił do użytkowania części budynku, to podstawą opodatkowania powinna być tylko użytkowana część. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązek podatkowy wskazany w art. 6 ust. 2 ustawy dotyczy jedynie budynków nowo wybudowanych, a nie już istniejących.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 28.05.2008 r. sygn. I SA/Sz 314-18/07[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciagaraże na sprzedażdomy na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Opolskimieszkania na sprzedaż powiat Monieckilokale użytkowe na sprzedaż gmina Dębicamieszkania na wynajem gmina M. Jaworznodomy na sprzedaż w Dubielumieszkania na sprzedaż w Marysiniedomy na sprzedaż w Babicy

Deweloperzy

);