Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Postępowanie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości ma pierwszeństwo przed postępowaniem dotyczącym ustanowienia użytkowania wieczystego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

W przedmiotowej sprawie była właścicielka wystąpiła o zwrot uprzednio wywłaszczonych działek, które nie zostały wykorzystane na cel wywłaszczenia. Wniosek nie został rozpatrzony, a gmina władająca wywłaszczoną nieruchomością, przekazała m.in. te tereny w użytkowanie wieczyste.

Sprawa trafiła kolejno przed Samorządowe Kolegium Odwoławcze i Wojewódzki Sąd Administracyjny, a finał miała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Sędziowie orzekli, że doszło do rażącego naruszenia prawa, gdyż przed rozpoznaniem sprawy o ustanowienie użytkowania wieczystego należało rozpatrzyć wniosek o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. Roszczenia byłego właściciela mają bowiem pierwszeństwo przed wszystkimi innymi roszczeniami – stwierdził sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Jerzy Krupiński. Dodatkowo, zdaniem sądu, nie doszło do nieodwracalnych skutków prawnych poprzez dokonanie wpisu w księdze wieczystej użytkowania wieczystego, bowiem wpis taki stanowi jedynie potwierdzenie decyzji administracyjnej.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, z 24 kwietnia 2014 r., sygn. akt: I OSK 2870/12[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania do kupieniadziałki na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Białogardzkimieszkania na wynajem powiat Wysokomazowieckidomy na sprzedaż gmina Jemielnodomy na sprzedaż gmina Narewkamieszkania na sprzedaż w Łążkudomy na wynajem w Starym Kadłubiedomy na wynajem w Zebrzydowie

Deweloperzy

);