Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Postępowanie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości ma pierwszeństwo przed postępowaniem dotyczącym ustanowienia użytkowania wieczystego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

W przedmiotowej sprawie była właścicielka wystąpiła o zwrot uprzednio wywłaszczonych działek, które nie zostały wykorzystane na cel wywłaszczenia. Wniosek nie został rozpatrzony, a gmina władająca wywłaszczoną nieruchomością, przekazała m.in. te tereny w użytkowanie wieczyste.

Sprawa trafiła kolejno przed Samorządowe Kolegium Odwoławcze i Wojewódzki Sąd Administracyjny, a finał miała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Sędziowie orzekli, że doszło do rażącego naruszenia prawa, gdyż przed rozpoznaniem sprawy o ustanowienie użytkowania wieczystego należało rozpatrzyć wniosek o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. Roszczenia byłego właściciela mają bowiem pierwszeństwo przed wszystkimi innymi roszczeniami – stwierdził sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Jerzy Krupiński. Dodatkowo, zdaniem sądu, nie doszło do nieodwracalnych skutków prawnych poprzez dokonanie wpisu w księdze wieczystej użytkowania wieczystego, bowiem wpis taki stanowi jedynie potwierdzenie decyzji administracyjnej.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, z 24 kwietnia 2014 r., sygn. akt: I OSK 2870/12[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniahale i magazyny do kupieniahale i magazyny na wynajemdomy na sprzedaż powiat Jarocińskidomy na wynajem powiat Golubsko-Dobrzyńskilokale użytkowe na wynajem gmina Jedlina-Zdrójlokale użytkowe na sprzedaż gmina Nowe Miasto nad Pilicąmieszkania na sprzedaż w Starej Dąbrowiedomy na sprzedaż w Zaspy Małemieszkania na sprzedaż w Starym Ratyńcu

Deweloperzy

);