Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Właścicielom gruntów zajętych na drogi, będące 1 stycznia 1999 roku własnością skarbu państwa lub samorządu, oprócz odszkodowania w związku z nabyciem własności przez skarb państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego przysługuje wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z ich własności za wcześniejszy okres – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczy właścicieli, których grunty zostały w różnym czasie zajęte na drogi bez prawnego uregulowania kwestii i rekompensaty. Dopiero przy wprowadzaniu w 1998 roku reformy administracji zdecydowano się na uwłaszczenie tych gruntów na rzecz skarbu państwa lub jednostek samorządu. Grunty te automatycznie, z mocy ustawy stały się ich własnością. Jednocześnie przyznano dotychczasowym właścicielom prawo do odszkodowania. Nie uregulowano jednak problemu wynagrodzenia za okres wcześniejszego korzystania z gruntu pod drogę, w czasie gdy formalnie należał on do poprzedniego właściciela. Sąd Najwyższy jednoznacznie stwierdził, że wypłata odszkodowania zgodnie z art. 73 nie wyłącza roszczenia właścicieli o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości przed 1 stycznia 1999 r.

Uchwała z dnia 26 maja 2006 roku sygn. III CZP 19/06[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemlokale użytkowe na sprzedażdomy na sprzedażdomy na wynajem powiat Strzelińskimieszkania na wynajem powiat Legnickimieszkania na sprzedaż gmina Bierzwnikdomy na sprzedaż gmina Nowy Targmieszkania na wynajem w Rzeciniemieszkania na wynajem w Stamirowicachdomy na sprzedaż w Tarnowce

Deweloperzy

);