Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Właścicielom gruntów zajętych na drogi, będące 1 stycznia 1999 roku własnością skarbu państwa lub samorządu, oprócz odszkodowania w związku z nabyciem własności przez skarb państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego przysługuje wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z ich własności za wcześniejszy okres – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczy właścicieli, których grunty zostały w różnym czasie zajęte na drogi bez prawnego uregulowania kwestii i rekompensaty. Dopiero przy wprowadzaniu w 1998 roku reformy administracji zdecydowano się na uwłaszczenie tych gruntów na rzecz skarbu państwa lub jednostek samorządu. Grunty te automatycznie, z mocy ustawy stały się ich własnością. Jednocześnie przyznano dotychczasowym właścicielom prawo do odszkodowania. Nie uregulowano jednak problemu wynagrodzenia za okres wcześniejszego korzystania z gruntu pod drogę, w czasie gdy formalnie należał on do poprzedniego właściciela. Sąd Najwyższy jednoznacznie stwierdził, że wypłata odszkodowania zgodnie z art. 73 nie wyłącza roszczenia właścicieli o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości przed 1 stycznia 1999 r.

Uchwała z dnia 26 maja 2006 roku sygn. III CZP 19/06[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciakamienice do kupieniahale i magazyny na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Lipnowskimieszkania na sprzedaż powiat M. Kielcemieszkania na wynajem gmina Śliwicedomy na sprzedaż gmina Bobowomieszkania na wynajem w Wapiennikumieszkania na wynajem w Stadnikachmieszkania na wynajem w Stołuniu

Deweloperzy

);