Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Z umowy dożywocia powstaje obowiązek podatkowy, mimo braku ceny w samej umowie - tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 października 2013 r.

W przedmiotowej sprawie dożywotnik zwrócił się do ministra finansów z pytaniem o to, czy oddanie nieruchomości z zamian za opiekę stanowi przychód, będący przedmiotem podatku od osób fizycznych.

Minister finansów odpowiedział, że słuszne jest stwierdzenie, iż przychód powstaje, co pociąga za sobą obowiązek podatkowy. Minister stwierdził, że umowa ma charakter odpłatny - dożywotnik otrzymuje określone świadczenie, którego treść wynika z art. 908 kodeksu cywilnego. Wysokością tego przychodu jest wartość rynkowa oddawanej nieruchomości, bowiem w samej umowie nie ma ceny, a ekwiwalentnym świadczeniem drugiej strony jest świadczenie służące zaspokajaniu niezbędnych wymagań życiowych, przy czym nie można z góry przewidzieć ich wartości.

WSA nie zgodził się z interpretacją ministra, jednakże w wyniku wniesionej skargi kasacyjnej NSA podzielił jego zdanie.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 października 2013 r., sygn. II FSK 2882/11[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania do kupieniamieszkania na sprzedażdomy na wynajem powiat Bartoszyckimieszkania na wynajem powiat Słupeckidomy na sprzedaż gmina Wierzchosławicemieszkania na wynajem gmina Gnojnomieszkania na wynajem w Parszkowiedomy na wynajem w Krzywcumieszkania na wynajem w Gościeńczycach

Deweloperzy

);