Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Spółdzielnia mieszkaniowa może zmienić własną uchwałę w sprawie zasad rozliczeń kosztów budowy – uznał Sąd Najwyższy.

W rozpatrywanej sprawie chodziło o rozliczenie kosztów budowy lokali użytkowych. Umowy ze Spółdzielnią zostały zawarte w 1995 r. W 1996 r. rada nadzorcza spółdzielni ustaliła w uchwale sposób rozliczania kosztów budowy lokali użytkowych. Miały być o 20 proc. wyższe niż mieszkalnych. W 2002 r. rada podwyższyła koszt budowy 1 m kw. lokalu użytkowego. Walne zgromadzenie spółdzielni w czerwcu 2003 r. zaakceptowało tę uchwałę. Członkowie, którzy mieli dopłacać spółdzielni, wystąpili do sądu o uchylenie uchwały. Sąd I instancji uwzględnił żądanie. Wyszedł z założenia, że spółdzielnia powinna udowodnić, że ustalenie kosztów budowy jest prawidłowe. Sąd II instancji uchylił wyrok i żądanie członków oddalił. Uznał, że spółdzielnia mogła zmienić zasady ustalania kosztów budowy. Koszt budowy mieszkań i lokali użytkowych może być różny.

Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Według Sądu uchwały spółdzielni, w tym w kwestii rozliczeń kosztów budowy, jako akty prawa wewnętrznego mogą podlegać zmianom tak jak inne akty prawne. Zasad rozliczeń kosztów budowy nie można jednak zmieniać dowolnie. Rozliczenia muszą się opierać na rzeczywistych kosztach, a ich kryteria powinny być jasne, czytelne i zrozumiałe.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 maja 2006 r. sygn. I CSK 19/06[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na zamianędomy na wynajemdomy na sprzedaż powiat Świdwińskidomy na sprzedaż powiat Brodnickimieszkania na sprzedaż gmina Wólkadomy na sprzedaż gmina Brochówdomy na wynajem w Przyworachdomy na wynajem w Borzemieszkania na sprzedaż w Siernicze Wielkie

Deweloperzy

);