Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Czy mamy możliwość interwencji w sytuacji, gdy w pobliżu naszej posesji ma zostać postawiony budynek, który niewątpliwie będzie generował duży hałas i oddziaływał w sposób negatywny na naszą posesję? Między innymi tą kwestią zajął się ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Krakowie.

WSA orzekał w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę domu weselnego. Właścicielka pobliskiej posesji w swojej skardze zarzuciła między innymi to, że nie została uznana za stronę postępowania, pomimo iż jej nieruchomość leży w bliskim sąsiedztwie domu weselnego. Zwróciła również uwagę, że jej działka znajduje się w obszarze oddziaływania budynku. Co ciekawe, we wniosku o pozwolenie na budowę wskazano tylko chęć postawienia budynku usługowego, z kolei projekt wnioskodawcy obejmował także ponad 30 miejsc parkingowych, oczyszczalnię ścieków i utwardzony plac z dojazdem. Decyzja nie dotyczyła z kolei tych elementów. Sam projekt budowlany zdaniem sądu był w wielu miejscach wewnętrznie sprzeczny i nie powinien zostać zatwierdzony przez organy prowadzące uprzednio postępowanie.

Niewątpliwie w tej sprawie problematyczną kwestią jest hałas, z którym wiąże się prowadzenie domu weselnego. WSA zauważył, że projekt budowlany powinien być sporządzony z zapewnieniem należytej ochrony przed dyskomfortem akustycznym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, średnia roczna dopuszczalnego poziomu hałasu dla terenów rekreacyjno-wypoczynkowych i mieszkaniowo-usługowych w ciągu doby wynosi 55 dB, z kolei w nocy jest to już tylko 45 dB. Sąd ze zdziwieniem przyjął fakt, że zdaniem projektanta, głównym źródłem hałasu nie będzie działanie domu weselnego, związane przecież z głośną muzyką oraz zachowaniem gości weselnych, lecz droga powiatowa leżąca 50 metrów dalej.

WSA uznał argumenty skarżącej, że ocena materiału dowodowego została w tej sprawie dokonana w niewłaściwy sposób, a decyzja o wydaniu pozwolenia na budowę oraz decyzja organu odwoławczego zostały podjęte przedwcześnie. Poprzednie decyzje w tej sprawie uchylono, a sprawę skierowano do ponownego rozpoznania.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 27 września 2018 r. II SA/Kr 663/18

Krzysztof Janowski, radca prawny[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniamieszkania na zamianęlokale użytkowe do kupieniadomy na sprzedaż powiat Ostrzeszowskimieszkania na wynajem powiat M. Krosnolokale użytkowe na sprzedaż gmina Hajnówkamieszkania na sprzedaż gmina Krościenko Wyżnemieszkania na wynajem w Piecówkamieszkania na wynajem w Nowej Wsidomy na sprzedaż w Wąkczewie

Deweloperzy

);