Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Jeżeli właściciel nie utrzymuje swojego lokalu w należytej czystości wspólnota mieszkaniowa może żądać jego sprzedaży – uznał Sąd Apelacyjny w Łodzi.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o własności lokali, jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat, lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, albo przez niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w trybie licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji nieruchomości.

W przedmiotowej sprawie wspólnota mieszkaniowa wystąpiła przeciwko właścicielowi lokalu o orzeczenie sprzedaży lokalu w trybie licytacji na podstawie art.16 ustawy o własności lokali, a sąd okręgowy nakazał jego sprzedaż. Sąd ustalił, że właściciel lokalu nie utrzymuje nieruchomości w należytym porządku i gromadzi w nim śmieci, które zbiera na śmietnikach. Na skutek tego w mieszkaniu gromadzą się insekty, ponadto w lokalu panuje bardzo nieprzyjemny zapach, który rozchodzi się też na klatkę schodową. W części budynku, w której znajduje się mieszkanie pozwanego, od kilku lat rozprzestrzeniają się insekty. Wielokrotnie zwracano się do właściciela, aby uprzątnął mieszkanie. W związku z bezskutecznością tych zabiegów wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na wytoczenie powództwa sądowego o sprzedaż lokalu, które uwzględnił Sąd I instancji. Jego zdaniem właściciel, zachowując się w sposób niewłaściwy, czyni korzystanie z innych lokali na tyle uciążliwym, iż żądanie zawarte w pozwie zasługuje na uwzględnienie. Pozwany od wyroku wniósł apelację, jednak Sąd Apelacyjny w Łodzi uznał, że nie zasługuje ona na uwzględnienie, gdyż wspólnota ma prawo żądać sprzedaży lokalu, jeżeli jego właściciel wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym. Wspólnota mieszkaniowa powinna korzystać z tego środka ochrony w ostateczności, gdy perswazje i łagodniejsze środki prawne nie odnoszą pożądanego skutku. Ochrona interesów członków wspólnoty może jednak usprawiedliwiać eliminowanie z jej grona uciążliwych właścicieli lokali. Postępowanie pozwanego od wielu lat czyni korzystanie z innych lokali uciążliwym, a właściciel lokalu nie tylko nie zmienia swojego zachowania, ale twierdzi, że nie jest uciążliwym sąsiadem.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 18 października 2013 r., sygn. akt I ACa 517/13[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęlokale użytkowe na sprzedażhale i magazyny na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Sierpeckidomy na wynajem powiat M. Opolemieszkania na sprzedaż gmina Kołobrzegdomy na wynajem gmina Wilczętamieszkania na wynajem w Zakupnemieszkania na sprzedaż w Wólce Plebańskiejdomy na sprzedaż w Bieńkowicach

Deweloperzy

);