Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Najem i media mogą być traktowane jako różne usługi, a wtedy stawka podatkowa jest dla każdej z nich oddzielna. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Trybunał udzielił odpowiedzi na pytanie prejudycjalne zadane przez Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I FSK 1389/12). Chodziło o to, jak opodatkować usługę najmu lokalu i mediów z nim związanych w przypadku, gdy to najemca jest zobowiązany płacić te media.

Sprawa jest o tyle istotna, że różne stawki VAT obowiązują na różne usługi. W przypadku najmu, będzie to 23 proc., i licząc najem z mediami jako jedną usługę płaci się wyższą stawkę na wszystko. Same media mają już różne stawki (woda, wywóz śmieci - 8 proc., prąd - 23 proc.). Licząc je jako odrębne usługi, stawki również byłyby odrębne.

Trybunał orzekł, że w zależności od sytuacji, najem z mediami będziemy traktować jako jedną usługę i opodatkowywać jedną, wyższą stawką, lub jako usługi oddzielne, a wtedy stawka będzie liczona dla każdej usługi osobno.

Pierwszą sytuację będziemy mieć w przypadku, gdy najemca nie ma możliwości wyboru dostawcy, a usługa najmu z mediami stanowi jedną całość, gdy oddawana nieruchomość stanowi jedną (ekonomicznie) całość z mediami. Trybunał jako przykłady takich przypadków podał najem lokali biurowych pod klucz, gotowych do użytku wraz z mediami lub krótkoterminowy najem (np. wakacyjny), gdzie nie ma możliwości rozdzielenia samych mediów od całej usługi. Jako wyznacznik, Trybunał orzekł, że łączne opodatkowanie będzie miało miejsce tam, gdzie najemca nie ma możliwości swobodnego i niezależnego od innych wynajmujących wyboru dostawców mediów.

W przypadku zaś, gdy świadczenia mediów mogą być co do zasady traktowane jako odrębne od najmu, należy uznać, że opodatkowana będzie każda niezależna usługa. Taki przypadek będzie występował, gdy najemca może decydować o zużyciu wody, prądu czy ciepła na podstawie liczników. Również możliwość wyboru dostawcy mediów sprawia, że są to oddzielne od najmu usługi. Trybunał, jako dodatkową wskazówkę wskazał na fakturę. Jeśli na niej widnieje osobno pozycja najmu, a osobno pozycja za świadczenia mediów, można domniemywać, że są one rozdzielne.

Wyrok TSUE z 16 kwietnia 2015 r., w sprawie C-42/14 Wojskowa Agencja Mieszkaniowa[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniadziałki do kupieniahale i magazyny do kupieniadomy na sprzedaż powiat Bełchatowskilokale użytkowe na wynajem powiat Oleskidomy na wynajem gmina Krzęcinlokale użytkowe na wynajem gmina Sławatyczemieszkania na sprzedaż w Czerwonym Mościedomy na wynajem w Tarchałach Wielkichmieszkania na sprzedaż w Lubatowej

Deweloperzy

);