Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Jak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi (24.02.2012 r. sygn. akt I SA/Łd 1639/11) kupno mieszkania na wynajem nie realizuje celu mieszkaniowego, nie uprawnia więc do zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

W sprawie, która trafiła na wokandę sądu podatnik przed upływem pięciu lat od zakupu sprzedał mieszkanie, a pieniądze przeznaczył na kupno dwóch innych z przeznaczeniem na wynajem i późniejszą odsprzedaż z zyskiem. Zdaniem sądu, wydatkowanie przychodu na zakup innego mieszkania, w celu jego wynajmowania, a później sprzedaży z zyskiem, nie jest własnym celem mieszkaniowym, o którym mowa w przepisie. Art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymaga bowiem, aby pieniądze przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe), a także w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 24.02.2012 r. sygn. akt I SA/Łd 1639/11[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemkamienice na zamianękamienice na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Szczecineckimieszkania na wynajem powiat M. Piekary Śląskiemieszkania na sprzedaż gmina Puńskmieszkania na wynajem gmina Kuślinmieszkania na wynajem w Komorowicachdomy na wynajem w Komórewdomy na wynajem w Żernikach

Deweloperzy