Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Jak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi (24.02.2012 r. sygn. akt I SA/Łd 1639/11) kupno mieszkania na wynajem nie realizuje celu mieszkaniowego, nie uprawnia więc do zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

W sprawie, która trafiła na wokandę sądu podatnik przed upływem pięciu lat od zakupu sprzedał mieszkanie, a pieniądze przeznaczył na kupno dwóch innych z przeznaczeniem na wynajem i późniejszą odsprzedaż z zyskiem. Zdaniem sądu, wydatkowanie przychodu na zakup innego mieszkania, w celu jego wynajmowania, a później sprzedaży z zyskiem, nie jest własnym celem mieszkaniowym, o którym mowa w przepisie. Art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymaga bowiem, aby pieniądze przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe), a także w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 24.02.2012 r. sygn. akt I SA/Łd 1639/11[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemhale i magazyny do kupienialokale użytkowe do kupieniadomy na wynajem powiat Wolsztyńskilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Gorzów Wielkopolskimieszkania na wynajem gmina Zawierciedomy na wynajem gmina Tereszpolmieszkania na sprzedaż w Sopociedomy na sprzedaż w Huciskudomy na sprzedaż w Marunach

Deweloperzy