Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Zdaniem Sądu Najwyższego spółdzielnia jako właściciel jest uprawniona do występowania w sprawie wpisu spółdzielczego prawa do lokalu ujawnionego w księdze wieczystej jej nieruchomości.

Zgodnie z art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności. Spółdzielnia mieszkaniowa domagała się więc usunięcia niezgodności między treścią księgi wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym w księdze wieczystej prowadzonej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego znajdującego się w budynku będącym jej własnością, gdyż przydział, na podstawie którego dokonano wpisu, był nieważny.

Sąd oddalił jej żądanie, gdyż uznał, że można je uwzględnić tylko wówczas, gdyby zamiast osoby bezpodstawnie wpisanej, miała być wpisana inna osoba. Sąd II instancji, powołując się na uchwałę Sądu Najwyższego z 10.05.2006 r., sygn.akt III CZP 31/06, zgodnie z którą o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym mogą wystąpić tylko osoby uprawnione do złożenia wniosku o wpis w księdze wieczystej, uznał, że spółdzielnia nie ma legitymacji do występowania w tej sprawie. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który wprawdzie uznał słuszność tej uchwały, jednak stwierdził, iż dotyczyła ona usunięcia niezgodności w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, a w przedmiotowej sprawie chodzi o spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, które nie jest nieruchomością. Wprawdzie do ograniczonych praw rzeczowych przepisy o nieruchomości stosuje się odpowiednio, jednak słowo „odpowiednio” nakazuje uwzględniać różnice między instytucjami. Dlatego zdaniem Sądu Najwyższego spółdzielnia jako właściciel jest uprawniona do występowania w sprawie wpisu spółdzielczego prawa do lokalu ujawnionego w księdze wieczystej jej nieruchomości.

Wyrok Sądu Najwyższego z 19.03.2008 roku sygn. V CSK 482/07[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianękamienice do kupieniagaraże na wynajemmieszkania na wynajem powiat Ostrowskidomy na sprzedaż powiat M. Grudziądzmieszkania na sprzedaż gmina Gromadkamieszkania na sprzedaż gmina Iłowo-Osadamieszkania na wynajem w Aleksandrowiedomy na wynajem w Szczytniki-Koloniidomy na wynajem w Babiaku

Deweloperzy

);