Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Istniejąca jeszcze do niedawna luka podatkowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych, pozwalająca płacić niższy podatek od nieruchomości, może być wykorzystywana nawet przez jedną osobę, tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 29 lipca 2016 r.

Luka prawna obowiązująca do końca 2015 r. zawarta była w art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, i przewidywała, że jeśli w budynku wyodrębniono własność lokali, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od części wspólnej budynku i gruntu, na którym stoi, ciąży na właścicielach lokali w proporcji powierzchni ich lokali do powierzchni całego budynku.

Co to oznaczało w praktyce? Jeśli dwóch współwłaścicieli 1000 metrowego budynku wydzieli lokale po 100 metrów każdy, obydwaj będą płacić 100/1000 czyli 1/10 części podatku od części wspólnej, a pozostałe 6/10 budynku pozostanie nieopodatkowane. Wydawałoby się, że takie oczywiste uchybienie zostanie szybko poprawione, ale ustawodawcy zajęło lata, żeby przepis naprawić.

W przedmiotowej sprawie spór dotyczył tego, czy z takiego sprytnego zastosowania prawa może skorzystać jeden właściciel nieruchomości, który sam wydzieli lokal. Fiskus utrzymywał, że nie, ponieważ nie można mówić o współwłasności w przypadku, gdy jeden właściciel ma prawo do wszystkich wydzielonych lokali.

WSA badający sprawę jednak nie podzielił zdania organów podatkowych. Wskazał, że istotą stosowania feralnego art. 3 ust. 5 ustawy w poprzednim brzmieniu jest wymóg odrębnej własności lokali, a nie liczba właścicieli. Na potwierdzenie tej tezy sąd przytoczył konstrukcję przepisów z ustawy o własności lokali. Przewidują one, że jedną z możliwości ustanowienia odrębnej własności lokali jest jednostronna czynność prawna, w wyniku czego właściciel ustanawia odrębną własność lokalu dla siebie. Przepisy przewidują, że w takim wypadku stosuje się odpowiednio przepisy o ustanowieniu odrębnej własności w drodze umowy. Skoro więc ustawa przewiduje taki tryb wydzielenia, dla przedmiotowej sprawy nie ma znaczenia liczba właścicieli.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 29 lipca 2016 r., sygn. akt: III SA/Wa 1917/15.



[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniadomy na wynajeminne nieruchomości na wynajemdomy na wynajem powiat Poddębickilokale użytkowe na sprzedaż powiat Wadowickimieszkania na wynajem gmina M. Łódźdomy na wynajem gmina Knyszynmieszkania na wynajem w Rybakachdomy na sprzedaż w Elżbietowiedomy na sprzedaż w Starym Kurowie

Deweloperzy

);