Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Współwłaściciele budynku, w którym dokonano podziału części do wyłącznego korzystania, ponoszą koszty utrzymania wspólnych części proporcjonalnie do wyodrębnionych powierzchni użytkowych, a nie do udziałów w nieruchomości – uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Sąd Apelacyjny rozstrzygnął ważny problem w zarządzaniu nieruchomościami, a mianowicie, jak dzielić wydatki na administrowanie nieruchomością i utrzymanie części wspólnych w przypadku podziału quoad usum: czy według udziałów w nieruchomości, jak mówi kodeks cywilny, czy według przyznanych na wyłączność powierzchni.
W przedmiotowej sprawie spór powstał między spółką DHM, a PZU. Obie spółki mają po 17 proc. udziałów w nieruchomości Centrum Panorama w Warszawie, ale PZU ma tam 25 proc. powierzchni użytkowej, a DHM tylko administruje, nie zajmując żadnej powierzchni. DHM domagał się więc, by PZU partycypował w kosztach utrzymania obiektu w 25 proc.. PZU powoływał się na art. 207 kodeksu cywilnego, który mówi, że pożytki i przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów w nieruchomości, w takim samym stosunku ponoszą oni wydatki z nią związane. Co więcej, w umowie o wykonywanie zarządu Panoramą postanowiono, że udziałowcy partycypują w kosztach stosownie do udziałów. Na tej postawie Sąd Okręgowy przyjął, że strony obwiązuje zasada rozliczeń według udziałów w nieruchomości.
Sąd Apelacyjny do którego trafiła sprawa uznał, że współwłaściciele nieruchomości, w której dokonano podziału części do wyłącznego korzystania, są zobowiązani do udziału w kosztach utrzymania wspólnych części proporcjonalnie do wyodrębnionych powierzchni użytkowych, a nie do udziałów w nieruchomości.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 23.06.2006 roku ACa1214/05.[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemkamienice na zamianękamienice do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Raciborskilokale użytkowe na wynajem powiat Dąbrowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Potok Wielkilokale użytkowe na wynajem gmina Wojsławicedomy na sprzedaż w Mochowiemieszkania na sprzedaż w Rakowiedomy na wynajem w Kosmowie

Deweloperzy

);