Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Jak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 22.05.2009 r., jeśli termin korzystania z lokum upłynął albo jeśli sędzia komisarz odmówił upadłemu tego prawa, w celu usunięcia go z lokalu przymusowo, przez komornika, konieczne jest wszczęcie osobnej sprawy o eksmisję.

W przedmiotowej sprawie po ogłoszeniu upadłości sędzia komisarz na podstawie art. 75 ust. 2 prawa upadłościowego i naprawczego wydał postanowienie odmawiające upadłemu, jego żonie i synowi prawa dalszego zajmowania domu jednorodzinnego wchodzącego w skład masy upadłości. Jednak upadły odmówił opuszczenia domu, więc syndyk wystąpił do sądu z pozwem o eksmisję. Sąd oddalił żądanie syndyka, ponieważ jego zdaniem wydanie takiego wyroku jest już niepotrzebne, gdyż istnieje postanowienie sędziego komisarza, które po nadaniu mu klauzuli wykonalności może być podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Jednak sąd II instancji nie był pewien poprawności tego stanowiska i zadał pytanie Sądowi Najwyższemu. W uzasadnieniu zaznaczył, że tytułem egzekucyjnym może być taki akt, który nadaje się do przymusowego wykonania. W tej zaś sprawie nakaz opuszczenia domu nie został wprost sformułowany ani w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości, ani też w postanowieniu wydanym na podstawie art. 75 ust. 2 prawa upadłościowego i naprawczego. Sąd Najwyższy stwierdził, że postanowienie sędziego komisarza wydane w trybie art. 75 ust. 2 prawa upadłościowego i naprawczego nie stanowi tytułu egzekucyjnego w sprawie obowiązku opróżnienia i wydania przez upadłego lub osoby mu bliskie mieszkania znajdującego się w lokalu lub budynku wchodzącym w skład masy upadłości.

Uchwała Sądu Najwyższego z 22.05.2009 r. sygn. akt III CZP 24/09[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianękamienice na wynajemmieszkania do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Namysłowskimieszkania na sprzedaż powiat Goleniowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Pleszewmieszkania na sprzedaż gmina Bielicemieszkania na wynajem w Dychowiemieszkania na sprzedaż w Stępowiedomy na sprzedaż w Kątne

Deweloperzy

);