Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Jak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 17.04.2009 r., jeśli zarząd spółdzielni podjął uchwałę o wyodrębnieniu nieruchomości wielobudynkowej, członkowie nie mogą się domagać wyodrębnienia nieruchomości jednobudynkowej, gdy w nieruchomości tej ustanowiono już odrębną własność chociaż jednego lokalu.

Art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w brzmieniu nadanym przed nowelizacją z 14.06.2007 r., która weszła w życie 31.07.2007 r. uznaje, że przy ustanawianiu odrębnej własności lokali powinno się tworzyć nieruchomości jednobudynkowe, a nieruchomość wielobudynkowa może być utworzona tylko wtedy, gdy budynki posadowione są w sposób uniemożliwiający ich rozdzielenie lub gdy działka, na której posadowiony jest budynek, nie ma dostępu do drogi publicznej.

Tymczasem przed 31.07.2007 r. utworzenie nieruchomości wielobudynkowej albo jednobudynkowej należało do decyzji zarządu spółdzielni, która mogła dowolnie kształtować wielkość przyszłych wspólnot mieszkaniowych. W związku z tym pojawił się problem, jak traktować uchwały podjęte przed tą datą. Czy spółdzielnia mieszkaniowa w związku ze zmianą przepisów musi zmienić uchwałę o ustanowieniu nieruchomości wielobudynkowej podjętą przed datą wejścia w życie nowelizacji i co zrobić, jeżeli na podstawie tej uchwały doszło już do wyodrębnienia własności lokali z przyznaniem współwłasności w całej dużej nieruchomości wielobudynkowej.

Sąd Najwyższy stwierdził, że spółdzielnia mieszkaniowa ma obowiązek realizacji roszczenia o przekształcenie zgłoszonego, ale niezrealizowanego do dnia wejścia w życie nowelizacji na nowych zasadach, chyba że na podstawie uchwały niespełniającej nowych wymagań spółdzielnia dokonała już „czynności bezpośrednio zmierzających do zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu”. Mimo braku precyzji tego sformułowania na pewno należy uznać, że jeżeli doszło już w nieruchomości wielobudynkowej do chociaż jednego wyodrębnienia lokalu, uchwała spółdzielni nie podlega zmianie mimo zmiany przepisów.

Uchwała Sądu Najwyższego z 17.04.2009 r. sygn. III CZP 16/09



[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemmieszkania poszukiwane do wynajęciadomy do kupieniadomy na wynajem powiat M. Sopotmieszkania na wynajem powiat Skierniewickilokale użytkowe na sprzedaż gmina Tłuszczmieszkania na sprzedaż gmina Kisielicemieszkania na sprzedaż w Niegibalicachdomy na sprzedaż w Wyczechowiemieszkania na sprzedaż w Grabowcu

Deweloperzy

);