Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Takie same kary przyznawane za wycinkę zarówno drzew zdrowych, jak i chorych, martwych czy uszkodzonych jest niezgodne z Konstytucją – orzekł Trybuna Konstytucyjny.

Niezgodne z Konstytucją uznane zostały art. 88 ust. 1 pkt 2 i art. 89 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody. Zgodnie z zapisami ustawy, nielegalna wycinka drzewa niezależnie od jego kondycji (tzn. czy drzewo było zdrowe czy też martwe, chore lub uszkodzone) była zagrożona takimi samymi karami. Trybunał uznał, że taki rodzaj karania jest niekonstytucyjny i uchylił moc omawianych przepisów, z 18 miesięcznym odroczeniem.

Nie wiadomo dokładnie, w jakim kierunku pójdzie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, bowiem nie powstało jeszcze jego pisemne uzasadnienie, ale osoby, które już zostały ukarane mogą rozpocząć działanie w tej sprawie. Dla tych, dla których postępowanie w sprawie się toczy, lub decyzja nakładająca karę jest nieprawomocna, przysługuje wniosek o zawieszenie toczącego się postępowania. Jeśli decyzja jest już prawomocna, ale jeszcze nie ostateczna, czyli sprawą zajmuje się Sąd Administracyjny, to wnosić można o uchylenie takiej decyzji. Te osoby, które mają karę już wymierzoną i sądownie nie można jej kwestionować, muszą czekać, aż wyrok się uprawomocni, czyli do początku roku 2016. Wtedy będzie można na podstawie art. 145a kpa żądać wznowienia postępowania.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 1 lipca 2014 r.[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniainne nieruchomości do kupieniadomy na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat Zielonogórskidomy na sprzedaż powiat Gorzowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Raszynlokale użytkowe na sprzedaż gmina Morawicadomy na wynajem w Gotkowicachmieszkania na wynajem w Michałkachdomy na sprzedaż w Zagórkach

Deweloperzy

);