Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Eleonora W. była właścicielką nieruchomości w Warszawie, która została przejęta w trybie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U. nr 50, poz. 279). Nieruchomość została następnie podzielona i jedna część połączona z nieruchomością sąsiednią. Na tak utworzonej działce Polskie Towarzystwo Maszyn Biurowych wybudowało budynek. 5 grudnia 1990 r. użytkowanie wieczyste tego gruntu (właścicielem jest Skarb Państwa) i własność budynku nabyło przedsiębiorstwo „Predom”, a potwierdził to decyzją z 8 listopada 1993 r. wojewoda warszawski. W wyniku przekształceń, w miejsce przedsiębiorstwa państwowego powstała spółka pracownicza, która zawarła 30 września 1996 r. ze Skarbem Państwa umowę odnowienia, sprzedaży i ustanowienia hipoteki. Umową tą nabyła użytkowanie wieczyste gruntu, własność budynku i tak zostało to wpisane do nowej księgi wieczystej. O uznanie tej umowy za nieważną wystąpiła spadkobierczyni Eleonory W., choć po drodze dotyczyło to także innych umów, ubiegająca się o odzyskanie nieruchomości. Jeszcze w 1948 r. Eleonora W. złożyła wniosek o przyznanie jej własności czasowej, zgodnie z art. 7 ust. 1 dekretu, ale decyzję wydano już wtedy, gdy nie żyła. Z tego powodu została uchylona i właściwą decyzję odmawiającą przyznania prawa własności czasowej wydano w maju 1974 r. Nieważność tej decyzji stwierdził prezes Urzędu Mieszkalnictwa, ale z kolei została ona zaskarżona przez spółkę i Skarb Państwa do Warszawskiego Sądu Administracyjnego. Postępowanie administracyjne trwa, a tymczasem w sądach toczyła się sprawa o uznanie umowy z 1993 r., jaką Wanda J. spadkobierczyni Eleonory W., wytoczyła Przedsiębiorstwu Techniczno-Handlowemu „Predom” sp. z o.o. i Skarbowi Państwa (ministrowi skarbu państwa) za nieważną.

Sąd I instancji oddalił powództwo, sąd II instancji oddalił apelację powódki. Sąd I instancji stwierdził, że spółka spełniła wszystkie warunki, jakie stawiał dokument z tego okresu, dotyczący kierunków prywatyzacji, tj. nabyła użytkowanie wieczyste gruntu i własność budynku, wobec tego umowa jest ważna, a decyzja wojewody z 1993 r. pozostaje nadal w obrocie prawnym.

Sąd II instancji zajął się przede wszystkim tym, czy powódka wykazała, że ma interes prawny do występowania z takim powództwem i uznał, że nie ma. Nie wykazała bowiem, że na działce znajduje się budynek, który był własnością poprzednich właścicieli, a więc nie został spełniony warunek z art. 5 dekretu, który mówi, że budynki pozostają własnością dotychczasowych właścicieli.

W wyniku kasacji Wandy J. sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który ją oddalił (Sygn. akt. I CK 310/03). W ustnym uzasadnieniu stwierdził, że powódka nie wykazała w toku postępowania, by budynek należał do byłych właścicieli, decyzja wojewody jest ważna, nie ma więc interesu prawnego do występowania o unieważnienie umowy. Inną sprawą jest nie zakończone postępowanie administracyjne, ale to już odrębna kwestia. W tym postępowaniu był to za słaby argument, by uznać istnienie interesu prawnego.




[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażdomy na wynajemgaraże na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Sierpeckidomy na sprzedaż powiat Goleniowskidomy na sprzedaż gmina Baboszewolokale użytkowe na sprzedaż gmina Grunwalddomy na sprzedaż w Koźmicachmieszkania na sprzedaż w Starych Cimochachdomy na sprzedaż w Paprotkach

Deweloperzy

);