Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Spółdzielnia mieszkaniowa może pobierać opłaty na fundusz termoizolacyjny przed przystąpieniem do modernizacji budynku – wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego.

W przedmiotowej sprawie spółdzielnia domagała się zasądzenia od swoich członków zapłaty zaległych opłat na fundusz termoizolacyjny. Taki fundusz został utworzony we wrześniu 1999 roku. Sąd I instancji oddalił żądania spółdzielni, gdyż uznał, że uchwała o utworzeniu funduszu jest sprzeczna z prawem. Ocieplenie jest modernizacją budynku zwiększającą jego wartość. Według zaś art. 209 par. 4 prawa spółdzielczego w brzmieniu wówczas obowiązującym modernizacja pociągała za sobą obowiązek uzupełniania wkładu budowlanego. Takie same postanowienie zawiera obowiązujący dziś art. 17 ust. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Oznacza to, że koszty modernizacji nie mogą obciążać członków spółdzielni przed jej dokonaniem, lecz dopiero po. Sąd II instancji uznał, że w sprawie pojawiły się wątpliwości prawne i skierował pytanie do Sądu Najwyższego, który to stwierdził, że dopuszczalne jest obciążenie opłatą na fundusz termoizolacyjny przed przystąpieniem do modernizacji budynku, a członek spółdzielni może kwestionować jej zasadność przed sądem.

Uchwała Sądu Najwyższego 2.02.2007 roku sygn. III CZP 141/06.[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęgaraże na wynajemdomy na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Szczecineckimieszkania na wynajem powiat Sokołowskimieszkania na sprzedaż gmina Trzebiechówdomy na sprzedaż gmina Uniejówmieszkania na wynajem w Janiszewiemieszkania na wynajem w Jednorożcumieszkania na wynajem w Trzyńcu

Deweloperzy

);