Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Jeżeli jeden z współwłaścicieli sam korzysta z nieruchomości, musi profitami, jakie ma z tej racji (oszczędnościami na wydatkach), podzielić się ze współwłaścicielami niekorzystającymi z niej – uznał Sąd Najwyższy.

W przedmiotowej sprawie chodziło o nieruchomość, której współwłaścicielami było kilkanaście osób, a tylko dwoje ją zajmowało i prowadziło tam działalność gospodarczą, ograniczając w ten sposób dochody, jakie nieruchomość przynosi. Powstało zatem pytanie: jeśli nieruchomość, którą ma w posiadaniu tylko jeden ze współwłaścicieli, nie przynosi pożytków, to czy pozostali współwłaściciele mogą żądać od niego rozliczenia się z uzyskanych korzyści, czy też tylko dopuszczenia do współposiadania i ewentualnie podziału nieruchomości do korzystania. W orzecznictwie sądowym nie było w tej kwestii zgody, jednak Sąd Najwyższy stwierdził, że współwłaściciel, który korzysta z nieruchomości, musi profitami, jakie ma z tej racji, podzielić się ze współwłaścicielami z niej niekorzystającymi.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 2006 r. sygn. III CZP 9/06.[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniamieszkania na zamianękamienice poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat M. Tychydomy na sprzedaż powiat Międzyrzeckilokale użytkowe na sprzedaż gmina Przewózmieszkania na sprzedaż gmina Piszczacdomy na wynajem w Krzemieniu Pierwszymmieszkania na wynajem w Jaszczurowejdomy na sprzedaż w Woli Jurkowej

Deweloperzy

);