Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Za bezumowne korzystanie z lokalu należy się właścicielowi odszkodowanie po cenach rynkowych nawet, gdy wcześniej umowa najmu przewidywała niższe stawki – tak w uchwale z 6 grudnia 2012 r. stwierdził Sąd Najwyższy.

W przedmiotowej sprawie kobieta mieszkała z dzieckiem w wynajmowanym prywatnie mieszkaniu. Po ustaniu umowy najmu nie wyprowadziła się jednak, ale płaciła miesięcznie czynsz w wysokości wynikającej z poprzednio obowiązującej umowy. Wysokość tego czynszu była niska, znacznie odbiegająca od stawek na rynku. Właściciel lokalu wniósł do sądu sprawę o eksmisję. Sąd przychylił się do roszczenia powódki, przyznając jednocześnie lokatorce z dzieckiem prawo do mieszkania socjalnego i wstrzymał eksmisję do czasu zapewnienia przez gminę mieszkania. W wyroku zasądził dodatkowo od pozwanej odszkodowanie, gdyż zgodnie z opinią biegłego, wynajmujący gdyby zawarł umowę najmu z inną osobą mógłby osiągnąć dużo większe korzyści.

Wyrok w części odszkodowawczej został zaskarżony, a sąd apelacyjny zwrócił się pytaniem prawnym w przedmiotowej sprawie do Sądu Najwyższego.
Sąd Najwyższy po zbadaniu sprawy orzekł, że zgodnie z prawem w razie, gdy umowa najmu wygaśnie, a najemca dalej korzysta z lokalu, wynajmujący może się domagać odszkodowania za bezumowne korzystanie z tego lokalu w wysokości odpowiadającej cenom na wolnym rynku za czas od ustania umowy najmu aż do czasu uprawomocnienia się wyroku eksmisyjnego.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 6 grudnia 2012 r., sygn. akt III CZP 72/12[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciakamienice do kupieniamieszkania na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Sieradzkidomy na wynajem powiat M. Lesznodomy na wynajem gmina Bobolicemieszkania na wynajem gmina Lubiszynmieszkania na wynajem w Toporzemieszkania na sprzedaż w Maszkowicachmieszkania na sprzedaż w Strzeszewie

Deweloperzy

);