Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Lex deweloper forsowane w sądach

Magdalena Hojniak | 2019-07-26

Lex deweloper forsowane w sądach
Sąd przychylił się do zdania dewelopera

Unieważnienie uchwały, zwrot kosztów postępowania sądowego oraz dla dewelopera to finał sądowego rozstrzygnięcia sprawy z lex deweloper w roli głównej.

W myśl przepisów specustawy mieszkaniowej grunt można przekształcić na działkę budowlaną, jeśli rada gminy przegłosuje uchwałę lokalizacyjną w oparciu o wniosek inwestora. Gdy władze podejmą decyzję odmowną, musi zostać ona uzasadniona. Taką opinię przedstawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w związku ze sprawą, jaką zgłosił tamtejszy deweloper.

Zdaniem inwestora podczas rozpatrywania przedstawionego przez niego wniosku w ramach lex deweloper, doszło do błędów formalnych. Przed sesją burmistrz opracował 2 wersje. W pierwszej z nich zawarto uzasadnienie ustalenia lokalizacji inwestycji, natomiast w drugiej, odmownej nie podano przyczyny takiego rozpatrzenia. Co więcej, jedynie ostatnią poddano głosowaniu. To zdaniem dewelopera naruszyło ustawę o samorządzie gminnym. Kolejną kwestią, którą deweloper uznał za niezgodną z obowiązującymi przepisami był brak analizy stanu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na terenie gminy, do czego zobowiązują zapisy specustawy mieszkaniowej.

W opinii sądu obowiązkiem gminy było nie tylko przeprowadzenie analizy, ale również dołączenie do podjętej decyzji uzasadnienia. Fakt, iż go zabrakło, nie tylko było niezgodne z przepisami, ale także naruszyło gminny statut, zgodnie z którym rada powinna zapoznać się z projektem uchwały opatrzonym uzasadnieniem. Zdaniem instancji zaistniałe naruszenia są podstawą do stwierdzenia wadliwości uchwały, a tym samym jej unieważnienia.

Zauważyć należy, że w orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że brak uzasadnienia uchwały, któremu towarzyszy brak w aktach sprawy informacji dotyczących merytorycznych powodów podjęcia tego aktu przez organ gminy, powoduje istotną wadliwość uchwały, uzasadniającą stwierdzenie jej nieważności – czytamy w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie (II SA/Ol 297/19).

Źródło: KRN.pl | 2019-07-26

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania do kupienialokale użytkowe na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Ostrołęckidomy na sprzedaż powiat Sochaczewskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Szubinlokale użytkowe na sprzedaż gmina Radzanowomieszkania na sprzedaż w Kamieniumieszkania na sprzedaż w Nowym Masiewiedomy na wynajem w Zgliczyn Pobodzy

Deweloperzy

);