Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Zameldowanie

Zostałam prawowitą właścicielką mieszkania, które wcześniej dzieliłam z bratem. Sąd orzekł, że nie ma on prawa przebywać w tym mieszkaniu. Brat się wyprowadził, lecz do tej pory się nie wymeldował. Chcę sprzedać swoje mieszkanie i nie wiem, co robić?

Obowiązek meldunkowy został uregulowany w ustawie z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (opublikowanej - tekst jednolity w Dz.U. nr 87 z 2001 r., poz. 960 z późniejszymi zmianami ). Polega on między innymi na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego, a także na wymeldowaniu się stamtąd.

Art 5 cytowanej ustawy stanowi, że osoba posiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca stale na terytorium Polski, ma obowiązek zameldować się w miejscu pobytu stałego, a w dodatku w tym samym czasie może mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego. /div>
Z art. 15 cytowanej ustawy wynika, że osoba, która opuszcza miejsce stałego pobytu lub czasowego trwającego ponad 2 miesiące, ma obowiązek wymeldować się w organie gminy właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca.

Art. 15 ust. 2 ustawy stanowi, że organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która utraciła uprawnienia do przebywania w lokalu, w którym jest zameldowana, i bez wymeldowania się opuściła dotychczasowe miejsce pobytu stałego.

Zatem jeżeli brat się sam nie wymelduje, należy wystąpić do Gminy z wnioskiem o jego wymeldowanie, gdyż bez wymeldowania się opuścił dotychczasowe miejsce pobytu stałego, a na mocy postanowienia sądu stracił prawo do zamieszkiwania w lokalu.



2007-12-27

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Deweloperzy

);