Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Zwolnienie z opłaty legalizacyjnej samowoli budowlanych. Nowelizacja prawa budowlanego 2020

Anna Kozioł | 2020-06-29

Zwolnienie z opłaty legalizacyjnej samowoli budowlanych. Nowelizacja prawa budowlanego 2020
Właściciel, który sam zgłosi samowolę, zostanie zwolniony z opłaty legalizacyjnej

19 września 2020 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane z 13 lutego 2020 roku. Wśród wielu zmian, które głównie mają wpłynąć na przyspieszenie i usprawnienie procesu inwestycyjnego, znalazły się również reformy dotyczące legalizacji samowoli budowlanych.

Przede wszystkim, proces legalizacji samowoli budowlanych został znacznie uproszczony dla tzw. starych samowoli budowlanych. Jeśli właściciel obiektu, który jest samowolą lub nie został odebrany do użytku udokumentuje, że budynek ma minimum 20 lat i w tym czasie nie stwarzał zagrożenia budowlanego oraz jest bezpieczny i dodatkowo nigdy nie były zgłaszane zastrzeżenia co do jego niezgodności z obowiązującym na danym terenie planem zagospodarowania, to wystarczy do jego legalizacji.

Właściciel, który zgłosi taką samowolę do legalizacji dobrowolnie, zostanie zwolniony z opłaty legalizacyjnej.

Jeżeli to nadzór budowlany wezwie właściciela do legalizacji obiektu, czyli wyda pouczenie o obowiązku oddania go do użytku, inwestor ma obowiązek w czasie 60 dni zgłosić odpowiednie dokumenty potrzebne do legalizacji.

W przypadku gdy tego nie zrobi, otrzyma karę finansową z tytułu nielegalnego użytkowania oraz termin kolejnych 30 dni na zalegalizowanie nieruchomości. Po ich przekroczeniu otrzyma kolejną karę.

 

 

 

Źródło: KRN.pl | 2020-06-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.7

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciamieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat Mrągowskidomy na wynajem powiat Mieleckidomy na wynajem gmina Wołówmieszkania na sprzedaż gmina Wieliszewmieszkania na sprzedaż w Zosiniemieszkania na sprzedaż w Zawodziudomy na wynajem w Baczach Suchych

Deweloperzy

);