Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ziemia rolna będzie droższa, bo jest jej coraz mniej

2007-06-05

Ziemia rolna będzie droższa, bo jest jej coraz mniej

Ceny ziemi rolnej i czynsze za jej użytkowanie będą rosły, choć trudno szacować, w jakim tempie. Ziemi w obrocie jest bowiem coraz mniej.

Ceny ziemi rolnej i czynsze za jej użytkowanie będą rosły, choć trudno szacować, w jakim tempie. Ziemi w obrocie jest bowiem coraz mniej – donosi „Życie Warszawy”.

Cytowany przez dziennik Waldemar Humięcki, wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych, uważa, że ceny ziemi rolnej będą rosły prawdopodobnie w tempie 15-20 procent rocznie, choć trudno dokładnie oszacować.

Zdaniem „Życia Warszawy" składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim ubywa ziemi rolnej. I to nie tylko w zasobach agencji. Obecnie ANR zarządza 2,6 mln hektarów, z czego aż 1,9 mln znajduje się w dzierżawie. Ziemia będzie zabierana pod budowę dróg i autostrad oraz pod budownictwo. Tymczasem chętnych do jej posiadania przybywa. Przede wszystkim rolnicy od momentu wejścia do Unii Europejskiej chcą powiększać gospodarstwa.

Miernikiem optymizmu są ceny, jakie rolnicy płacą za hektar – twierdzi „Życie Warszawy”. Jeśli ziemia leży w sąsiedztwie gruntów nabywcy, gotowi są wyłożyć nawet 30 tysięcy złotych za hektar, choć średnia dla transakcji zawieranych przez Agencję w I kwartale tego roku wyniosła 8,9 tysiąca. Jednak – jak czytamy – ceny doszły już do takich poziomów, że dla małego gospodarstwa dokupienie kolejnych hektarów staje się nieopłacalne.

Eksperci są zgodni, że zarówno ceny za hektar, jak i opłaty dzierżawne, będą gonić ceny unijne. W Polsce ziemia jest obecnie trzy-, czterokrotnie tańsza niż w rolniczych krajach unijnych – twierdzi „Życie Warszawy” – a aktualne ceny za dzierżawę 1 hektara gruntu w Polsce nie przekroczyły poziomów unijnych z 2003 roku.

Źródło: „Życie Warszawy”, 3.06.2007 | 2007-06-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciakamienice na zamianędziałki do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Milickilokale użytkowe na sprzedaż powiat Radzyńskidomy na wynajem gmina Międzyzdrojelokale użytkowe na wynajem gmina Bądkowodomy na sprzedaż w Zdbowiedomy na sprzedaż w Hniszów-Koloniimieszkania na sprzedaż w Grzebienisku

Deweloperzy

);