Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Zakup mieszkania na kredyt – jakie błędy utrudniają otrzymanie pozytywnej decyzji?

IzaBella Skalna | 2023-08-24

Zakup mieszkania na kredyt – jakie błędy utrudniają otrzymanie pozytywnej decyzji?
Zakup mieszkania na kredyt – jakie błędy utrudniają otrzymanie pozytywnej decyzji?

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w 2022 roku 40 proc. mieszkań kupionych na potrzeby własne finansowanych było kredytem hipotecznym. Pierwszy kwartał bieżącego roku przyniósł zdecydowanie większe zainteresowanie tego rodzaju wsparciem. Głównym powodem były pozytywne prognozy dotyczące rynku mieszkaniowego, a do tego złagodzenie kryteriów i warunków przyznawania kredytów. Mimo to wnioski wielu chętnych zostały odrzucone. Jak temu zapobiec?

Z jakich powodów banki odrzucają wniosek o kredyt hipoteczny?

Osoby, które starają się o kredyt hipoteczny, zastanawiają się, co wpływa na negatywną decyzję ze strony banku. Jednym z oczywistych powodów jest brak zdolności kredytowej. A co jeszcze może być powodem? Dosyć często problemem są nieprawdziwe informacje podawane we wniosku kredytowym. Może to być zawyżanie dochodów lub na odwrót zatajanie posiadanych zobowiązań w tym także tych bankowych. Brak posiadanych środków finansowych w ramach wkładu własnego jest kolejnym czynnikiem, który blokuje uzyskanie wsparcia na zakup mieszkania. Ale chyba najbardziej rażącym powodem jest nieterminowe regulowanie zobowiązań lub co gorsze, obecność na czarnej liście dłużników.
 
Sporym błędem jest również składanie wniosku wyłącznie w jednym banku. Najczęściej w tym, w którym posiada się swój rachunek ROR. Najlepszym rozwiązaniem jest więc złożenie co najmniej trzech wniosków. Jeśli chodzi o wybór banku, warto kierować się tym, który z nich najszybciej wydaje decyzję, najkorzystniej przelicza zdolność kredytową i oczywiście posiada najkorzystniejszą ofertę. Oprócz tego, o pomoc dobrze jest się zwrócić do profesjonalnego doradcy kredytowego, który zweryfikuje, czy wniosek nie zawiera istotnych błędów. Dzięki temu zyska się pewność, że procedura kredytowa przebiegnie prawidłowo.
 

Co zrobić, aby bank zaakceptował wniosek o kredyt na mieszkanie?

Zakup mieszkania to ważne przedsięwzięcie, które powinno być dobrze przemyślane, a przede wszystkim wcześniej dokładnie zaplanowane. Unikanie powyższych błędów może więc okazać się kluczowe dla osiągnięcia brakującego kapitału na zakup wymarzonej nieruchomości. Istnieją jednak jeszcze inne czynności, jakie można podjąć, aby bank popatrzył przychylnie na składany wniosek. Chodzi m.in. o rodzaj posiadanej umowy z pracodawcą. Najbardziej wiarygodnym dla banku źródłem dochodu jest umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony i która trwa co najmniej rok czasu. Podobnie jest w przypadku prowadzonej działalności gospodarczej. Staż funkcjonowania jako niezależny przedsiębiorca ma zatem niemałe znaczenie.
 
Dobrze rzutuje również wyższe wykształcenie oraz stan cywilny. Będąc singlem, da się oczywiście uzyskać kredyt hipoteczny, ale jego wysokość może być znacznie niższa. Nosząc się z zamiarem ubiegania się o pożyczkę hipoteczną, warto także wyrobić sobie historię kredytową. W tym przypadku pomaga wcześniejsze zaciągnięcie czegoś na raty bądź rozpoczęcie użytkowania karty kredytowej. Jeśli tylko zobowiązania będą regularnie spłacane, szanse na to, że bank zaakceptuje wniosek o przyznanie środków na zakup mieszkania, się zwiększają.
 

Źródło: KRN.pl | 2023-08-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);