Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Z ulgi można korzystać tylko po sprzedaży

2006-11-04

Z ulgi można korzystać tylko po sprzedaży

Przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania przed upływem pięciu lat od jego zakupu i przeznaczony na spłatę kredytu hipotecznego jest wolny od podatku.

Przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania przed upływem pięciu lat od jego zakupu i przeznaczony na spłatę kredytu hipotecznego jest wolny od podatku – informuje „Rzeczpospolita”. Jednak tylko w części, odpowiadającej dwóm latom spłaty. Jak czytamy, stanowisko takie zajął dyrektor katowickiej Izby Skarbowej (sygn. PB2/4117-38/06/3). Odpowiadał podatnikom, którzy, nie czekając, aż minie pięć lat od zakupu mieszkania, sprzedali je i przeznaczyli pieniądze na spłatę kredytu hipotecznego w PKO BP, zaciągniętego na nabycie innego lokalu mieszkalnego. Jego część spłacili już jednak wcześniej i chcieli się dowiedzieć, czy mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego w stosunku do całego przychodu ze sprzedaży, niezależnie od tego, czy spłaty kredytu nastąpiły dopiero po niej, czy wcześniej. Twierdzili, że mają takie prawo, gdyż w myśl ustawy o PIT dochody wydane na spłatę kredytu są zwolnione z podatku. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach nie zgodził się z tą argumentacją – pisze „Rzeczpospolita”. Przypomniał, że jeżeli sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym mieszkanie zostało kupione, to należy zapłacić 10-proc. podatek. Odprowadza się go bez wezwania w ciągu 14 dni od dnia sprzedaży. Zasada ta nie ma zastosowania do osób, które złożą oświadczenie, że przychód ze sprzedaży przeznaczą na cel mieszkaniowy. Gdy jest nim spłata kredytu, pieniądze muszą być przelane na konto banku nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży mieszkania. W sytuacji opisanej we wniosku o wiążącą interpretację lokal został sprzedany 15 września 2004 r., a więc od podatku wolna jest tylko ta kwota, która została spłacona w ciągu kolejnych dwóch lat – do 15 września 2006 r. Pozostała część przychodu ze sprzedaży lokalu, nawet gdyby miała pokrycie w kwotach spłaconego kredytu, nie korzysta z preferencji w PIT.

Źródło: "Rzeczpospolita",03.11.2006 | 2006-11-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadziałki na wynajemmieszkania na wynajemdomy na sprzedaż powiat Kłobuckidomy na sprzedaż powiat Sejneńskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Świedziebniadomy na sprzedaż gmina Radkówdomy na wynajem w Stroniedomy na wynajem w Blizne Jasińskiegodomy na sprzedaż w Kodłutowie

Deweloperzy