Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wywłaszczenie zamiast wykupu

2007-01-18

Wywłaszczenie zamiast wykupu

Od początku roku obowiązują nowe zasady pozyskiwania gruntów pod budowane drogi i autostrady. Najważniejsza zmiana dotyczy sposobu przejmowania gruntów.

Od początku roku obowiązują nowe zasady pozyskiwania gruntów pod budowane drogi i autostrady. Wynikają one z nowelizacji pierwszej tzw. specustawy drogowej, uchwalonej przez Sejm w 2003 r. Ta ostatnia znacznie upraszczała procedury związane z wykupem gruntów pod nowe trasy, uzyskiwaniem zezwoleń na budowę oraz eksploatacją. Ma ona obowiązywać do 2015 r.

Przyjęta w październiku ub.r. nowelizacja przewiduje, że przyspieszony tryb może być wykorzystany nie tylko przy budowie dróg krajowych, ale i wojewódzkich czy gminnych. Jednak najważniejsza zmiana dotyczy sposobu przejmowania gruntów. Dotychczas konieczne było wykupienie nieruchomości, teraz właściciela nieruchomości można wywłaszczyć. Wystarczy, że wojewoda lub starosta wyda decyzję lokalizacyjną, a grunt automatycznie przejdzie na własność skarbu państwa (w przypadku dróg krajowych) lub samorządu (drogi wojewódzkie, powiatowe lub gminne). Dodatkowo właściciel gruntu może otrzymać decyzję o tzw. niezwłocznym zajęciu nieruchomości.

Wywłaszczeni właściciele otrzymają odszkodowanie, którego wysokość będzie ustalana według wartości gruntu w dniu wydania decyzji lokalizacyjnej. Platforma Obywatelska rozważa zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" 2/2007 | 2007-01-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemlokale użytkowe do kupieniakamienice poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Wąbrzeskilokale użytkowe na wynajem powiat Nidzickimieszkania na wynajem gmina Pieckilokale użytkowe na wynajem gmina Lipnodomy na wynajem w Huciskudomy na wynajem w Jarosławcudomy na sprzedaż w Warpunach

Deweloperzy

);