Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Własność za grosze

2007-03-20

Własność za grosze

Projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przewiduje możliwość wykupienia mieszkań spółdzielczych za kilkadziesiąt złotych.

Projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przewiduje możliwość wykupienia mieszkań spółdzielczych za kilkadziesiąt złotych. Jak donosi na swych łamach "Rzeczpospolita", to jednak nie jedyna rewolucyjna zmiana dla spółdzielców. Nowelizacja czeka na drugie czytanie w Sejmie, a ma wejść w życie 31 maja 2007 r. Jeśli tak się stanie, prawdopodobnie od razu trafi ona do Trybunału Konstytucyjnego, bo zdaniem wielu ekspertów, jest w niej sporo zapisów sprzecznych z konstytucją.

W myśl projektu - czytamy - członek spółdzielni posiadający lokatorskie prawo do mieszkania musiałby spłacić wyłącznie przypadającą na jego lokal część kosztów budowy oraz nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji zaciągniętych przez spółdzielnię i umorzonych przez państwo w latach 70. i 80. W praktyce może to oznaczać, że lokatorzy mogliby nabyć mieszkania niemal za bezcen. Ten przepis uszczupli w jakimś stopniu dopływ środków na fundusz remontowy spółdzielni. Przy ograniczonych możliwościach podnoszenia opłat w spółdzielniach ograniczenie źródła dodatkowego zasilania funduszy remontowych nie jest bez znaczenia.

Jak czytamy dalej, kontrowersyjny jest również przepis, w myśl którego członek zwlekający z opłatami utraci spółdzielcze lokatorskie prawa do mieszkania najwcześniej dopiero po upływie sześciu miesięcy. Wprowadzenie tej zmiany w życie spowoduje wzrost zaległości płatniczych użytkowników mieszkań, a tym samym pogorszy sytuację finansową spółdzielni. Może również negatywnie odbić się na warunkach zamieszkania osób, które regularnie płacą czynsz.

Inne zapisy noweli mówią, że ewidencja i rozliczenia kosztów mają być prowadzone odrębnie dla każdego budynku - informuje "Rzeczpospolita". Ma to na celu likwidację spotykanych obecnie praktyk finansowania kosztów utrzymania jednego budynku, którego mieszkańcy zalegają z płatnościami, przez mieszkańców innych należących do spółdzielni budynków.

Ponadto projekt uniemożliwia zwoływanie zebrań przedstawicieli członków spółdzielni, dopuszczając tylko walne zgromadzenia jej członków. Przy czym w spółdzielniach liczących więcej niż 500 członków walne zgromadzenie może odbywać się w częściach. Taki pomysł ma zapewnić wszystkim członkom spółdzielni bezpośredni udział w decydowaniu o jej losach.

Źródło: "Rzeczpospolita", 19.03.2007 | 2007-03-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniakamienice na wynajemmieszkania na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat Grodziskimieszkania na wynajem powiat Tatrzańskidomy na sprzedaż gmina Zbójnamieszkania na sprzedaż gmina Kluczewskodomy na wynajem w Giewartów-Holendrachdomy na wynajem w Wężówcedomy na sprzedaż w Honoratce

Deweloperzy

);