Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Własne mieszkanie? W Polsce po 11 latach pracy

Magdalena Hojniak | 2019-09-11

Własne mieszkanie? W Polsce po 11 latach pracy
Polak zarabiający minimalną krajową potrzebuje 11 lat, by kupić mieszkanie

Wzrost płacy minimalnej skróciłby o prawie połowę staż pracy, jakiego potrzebujemy, by kupić mieszkanie.

Partia rządząca zapowiada zwiększenie minimalnej płacy do 4 tys. brutto. Jak się okazuje, taka podwyżka mogłaby zmienić sytuację Polski na tle pozostałych miast europejskich, jeśli chodzi o możliwości nabywcze osób, które otrzymują najniższe pensje. Według wyliczeń przeprowadzonych przez HRE Investments Polak zarabiający obecną najniższą krajową, aby kupić mieszkanie o metrażu 35 mkw. poza centrum Warszawy, musiałby pracować ok. 11 lat. Jeśli zapowiadane przez rząd podwyżki osiągnęłyby pułap 4 tys. brutto, wówczas pracownicy z taką wypłatą, zyskaliby możliwości nabywcze tego typu lokali niewiele po ponad 6 latach. 


Jak pod tym względem Polska wypada na tle pozostałych europejskich stolic? Więcej czasu na zakup mieszkania przy minimalnych zarobkach potrzebują mieszkańcy Budapesztu, Bratysławy i Belgradu, gdzie okres ten waha się od 11,7 do 12,2 lat. Jedne z najbardziej popularnych stolic, czyli Londyn, Paryż czy Praga sytuują się na podium w tym zakresie – 15,6-18,2 lat. Najkrócej na mieszkanie muszą zarabiać mieszkańcy Brukseli – 4,7 roku oraz Aten – 6,5.

Założenie przedstawione przez HRE Investments mówi o 6 latach pracy na własne lokum przy miesięcznym dochodzie w wysokości 4 tys. brutto. Jednak do czasu wprowadzenia takiego progu płacy minimalnej na rynku nieruchomości może dojść do wielu zjawisk, w tym podwyżek cen nieruchomości. Ponadto jak podkreślają eksperci, opierając się na obserwacji sytuacji, do jakiej doszło na Węgrzech, szybki wzrost płacy minimalnej zagraża utratą pracy właśnie osobom o najniższych dochodach.  

Źródło: KRN.pl | 2019-09-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (3)

ppp ⋅ 18-09-2019 | 16:05

Ktoś w to wierzy ? Jeżeli 4tys. będzie minimalną to ile będzie wynosić średnia - 8 może 10 a może 12tys ? Kto te 4tys. wyliczał, na jakiej podstawie, z jakimi założeniami ? Chyba tylko jelenie i pisiory w to wierzą. Ludzie dostaną tyle na ile będzie stać zakład pracy i żadna ustawa tego nie zmieni. A jak zakładu nie będzie stać żeby zapłacić więcej to zakład ogłosi upadłość ludzie pójdą na bruk a potem na kuroniówkę i statystyka bezrobocia znowu skoczy do góry. Może o to chodzi, żeby siać panikę - kto wie.

pp ⋅ 18-09-2019 | 13:24

Wzrost płac pociągnie za sobą wzrost cen przecież

bomiwl ⋅ 17-09-2019 | 09:36

Gdzie to mieszkanie po 11 latach? Chyba na jakiejś obcej planecie.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianękamienice na sprzedażkamienice do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Gorlickilokale użytkowe na wynajem powiat Krośnieńskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Domaniówlokale użytkowe na wynajem gmina Rajczamieszkania na wynajem w Kurowiemieszkania na sprzedaż w Krępkadomy na wynajem w Wolicach

Deweloperzy

);