Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Właściciele gruntów zapłacą niższy podatek

Marta Hamera | 2018-09-18

Właściciele gruntów zapłacą niższy podatek

Zmieni się sposób naliczania podatku od gruntów, przez które przechodzą linie firm energetycznych. Czy to okaże się korzystne?

Zamiast podatku od nieruchomości dla gruntów związanych z działalnością gospodarczą, będzie obowiązywał niższy podatek rolny lub leśny.

Rząd ogłosił nowelizację ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym, której skutkiem będzie zmiana wysokości opłaty podatkowej uiszczanej gminom przez właścicieli gruntów.

Grunty, przez które przebiegają linie telekomunikacyjne, gazowe, energetyczne i inne, służące do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary i transportu gazu ziemnego lub ropy naftowej nie będą uznawane za grunty zajęte w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Umieszczenie na działce ww infrastruktury nie wpłynie na wysokość podatku. Wyjątek ma stanowić sytuacja, gdy operator sieci jest właścicielem gruntu, przez który przebiegają linie lub jeśli inny właściciel prowadzi na gruncie działalność gospodarczą – wtedy podatek od nieruchomości będzie musiał być uiszczony.

W praktyce ta zmiana oznacza, że jeśli linie przebiegają np. przez las, gminy nie będą mogły narzucić podatku za zajęcie gruntów na rzecz prowadzenia działalności na nieruchomości, tylko niższy podatek od gruntów leśnych. Ustawa zakłada, że infrastruktura energetyczna nie będzie wpływać na sposób opodatkowania gruntów.

Obowiązek zapłaty podatku spoczywa na właścicielu gruntu, ale w przypadku jego udostępnienia dystrybutorom energii, koszt podatku wliczany jest do umowy między właścicielem a dystrybutorem. Zmniejszenie podatku pośrednio wpłynie na obniżenie kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa energetyczne.

Zmiana uzasadniana jest niedopuszczeniem do narzucenia wysokich opłat dystrybucyjnych oraz przesyłowych przez przedsiębiorstwa elektryczne, gazowe, ciepłownicze, telekomunikacyjne dla odbiorców końcowych, czyli np. gospodarstw domowych. Celem nowelizacji jest także ujednolicenie przepisów, aby uniknąć sytuacji, że takie same grunty w różnych gminach są opodatkowane inną stawką.

Nowelizacja ustawy zacznie obowiązywać 1 stycznia 2019 r.
 

Źródło: KRN.pl | 2018-09-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemkamienice poszukiwane do wynajęciadomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Strzelińskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Mieleckimieszkania na sprzedaż gmina Brennalokale użytkowe na wynajem gmina Staninmieszkania na wynajem w Nosowiemieszkania na sprzedaż w Zalesiemieszkania na sprzedaż w Mieczysławowie

Deweloperzy

);