Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wiemy, co z frankowiczami. TSUE wydał wyrok

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-04-28

Wiemy, co z frankowiczami. TSUE wydał wyrok
TSUE zostawia polskim sądom decyzje o niedozwolonych klauzulach w umowach z bankami

Zgodnie z czwartkowym orzeczeniem TSUE kwestie klauzul abuzywnych w umowach kredytowych wiążących frankowiczów powinny być rozstrzygane zgodnie z przepisami prawa polskiego. Trybunał odsyła sądy do przepisów krajowych i daje wolną rękę w sprawie unieważniania umów kredytowych.

W 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że jeśli umowa kredytowa wiążąca kredytobiorcę z bankiem zawiera zapisy niezgodne z prawem, to sąd może ją unieważnić. To orzeczenie dało polskim sądom nowe możliwości rozstrzygania spraw związanych z kredytami zaciągniętymi przez konsumentów we frankach. Jednak, ile powstało wówczas możliwości, tyle też i spornych kwestii.

Gdański sąd w ubiegłym roku zdecydował się skierować w sprawie frankowiczów pięć pytań prejudycjalnych do TSUE. Rozstrzygnięte miały zostać m.in. kwestie biegu przedawnienia roszczeń banku, a także możliwości rozdzielenia zapisów umowy, usunięcia klauzul niedozwolonych i pozostawienia jedynie tych zgodnych z prawem oraz uprawnienia banków do roszczeń z tytułu korzystania z kapitału od dnia zawarcia umowy w przypadku jej unieważnienia.

 

Brak jednoznacznych odpowiedzi

W odpowiedzi na wniosek gdańskiego sądu Trybunał nie odniósł się do postawionych pytań bezpośrednio, jednak potwierdził i wzmocnił dotychczasowe orzeczenia. Orzekł, że w przypadku unieważnienia umowy zawartej między bankiem a kredytobiorcą wśród obowiązków sądu jest informowanie frankowicza o wynikających z tego możliwych konsekwencjach prawnych, w tym o ewentualnym wystąpieniu przez bank o wynagrodzenie za dysponowanie przez te lata jego kapitałem. W orzeczeniu niejasne pozostały natomiast kwestie legalności takiego roszczenia. Zabrakło także jednoznacznej odpowiedzi co do terminu przedawnienia bankowych roszczeń. TSUE odsyła sądy w tych kwestiach do przepisów prawa krajowego.

Jednocześnie Trybunał orzekł, że w przypadku stwierdzenia przez polski sąd nieuczciwych zapisów w umowie w zakresie klauzuli indeksacyjnej, należy postępować, jakby tej klauzuli w ogóle nie było, nawet pomimo zawartego uprzednio aneksu do umowy kredytowej. Co ważne, w takim przypadku sąd powinien również zbadać, czy umowa nie powinna zostać w całości unieważniona, czy też można utrzymać ją w mocy.

Wyrok ten odbieramy pozytywnie. To ważny głos, który mówi o tym, że nieważność nie jest celem wynikającym z dyrektywy, mówi wręcz „nie” dla nieważności jako takiego automatyzmu i orzekania na życzenie klienta – komentuje w rozmowie z PAP Biznes wyrok TSUE Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich. 

Źródło: KRN.pl | 2021-04-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


1

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniakamienice na zamianęlokale użytkowe na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Pabianickidomy na wynajem powiat Śremskidomy na sprzedaż gmina Wielgiedomy na sprzedaż gmina Krościenko Wyżnemieszkania na wynajem w Wielkanocymieszkania na sprzedaż w Zosiniedomy na sprzedaż w Pieńkach Wielkich

Deweloperzy

);