Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Według GUS-u metr mieszkania kosztuje 2,7 tys. zł

2007-07-31

Według GUS-u metr mieszkania kosztuje 2,7 tys. zł

W I kwartale tego roku (to najświeższe dane) ustalana przez GUS cena 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania wynosiła 2683 zł. A w III kwartale 2001 r. – 2700 zł!

Ceny nieruchomości galopują, choć od kilku tygodni słychać głosy, że te wzrosty wyhamowują – czytamy w „Gazecie Wyborczej". Część ekspertów uważa nawet, że wkrótce zaczną spadać. Inni, że to tylko chwilowa zadyszka i po wakacjach znów rozpocznie się marsz w górę, może tylko nieco wolniejszy niż dotąd. Tak czy inaczej, w ostatnich dwóch – trzech latach ceny mieszkań w zależności od ich lokalizacji wzrosły o kilkadziesiąt, a nawet o grubo ponad 100 proc.

Jednak, jak pisze „Gazeta Wyborcza", jest miejsce, gdzie cena metra powierzchni mieszkania nie rośnie tak gwałtownie, a nawet jest dziś niższa niż w 2001 r. Niestety, Główny Urząd Statystyczny, bo to on „dyktuje" tak niskie ceny, nie sprzedaje mieszkań. Raz na kwartał ogłasza „cenę 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania". W I kwartale tego roku (to najświeższe dane) ta cena wynosiła 2683 zł. A w III kwartale 2001 r. – 2700 zł!

Wszystko byłoby dobrze, gdyby cena ustalana przez GUS miała znaczenie jedynie statystyczne – zauważa „Gazeta". Niestety, na jej podstawie ustalany jest m.in. limit podatkowej ulgi odsetkowej, na spłatę odsetek od kredytów mieszkaniowych, a także wysokość premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych. Ministerstwo przypomina jednak, po co ta kwota jest ustalana, i rozwiewa nadzieje na gwałtowny, podążający za trendem rynkowym wzrost limitu ulgi. Istotą bowiem praw nabytych jest utrzymanie dotychczasowego status quo na z góry określony czas. W tym kontekście nie przewiduje się gwałtownego wzrostu wysokości limitu przysługującego osobom korzystającym z ulgi odsetkowej.

Więcej na ten temat w „Gazecie Wyborczej"

Źródło: „Gazeta Wyborcza" 29.07.2007 | 2007-07-31

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);