Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wartość BIK Indeksu we wrześniu 2020 wyższa niż przed rokiem

Emilia Rudzka | 2020-10-12

Wartość BIK Indeksu we wrześniu 2020 wyższa niż przed rokiem
We wrześniu 2020 r. wartość BIK Indeks wyniosła +5,4 proc.

BIK Indeks – Popyt na Kredyty Mieszkaniowe to wskaźnik informujący o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. We wrześniu 2020 roku jego wartość wyniosła +5,4 proc.

Oznacza to, że w analizowanym miesiącu banki i SKOK-i w przeliczeniu na dzień roboczy przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę o 5,4 proc. wyższą niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Wrzesień 2020 roku ze wzrostami

We wrześniu 2020 roku wnioski o kredyty mieszkaniowe złożyło łącznie 37,7 tys. klientów. W porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym zaobserwowano wzrost osób zainteresowanych o 5,3 proc. (35,8 tys. klientów – wrzesień 2019 roku).
Odnotowano również wzrost liczby użytkowników wnioskujących o kredyt w porównaniu do sierpnia 2020 roku (o 15,4 proc.), jak również kwietnia 2020 roku (35,5 proc.).
We wrześniu 2020 roku średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wynosiła 291,83 tys. złotych. Wartość ta była wyższa o 4,9 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Dodatnia wartość BIK Indeksu – PKM we wrześniu 2020 roku

Wzrost wartości Indeksu podyktowany jest m.in. wzrostem liczby osób wnioskujących oraz średniej kwoty wnioskowanego kredytu. Chociaż wartość wrześniowego wskaźnika jest daleka od lutowego (+27,6 proc.) – miesiąc ten zakończył wzrostowy trend popytu na kredyty mieszkaniowe – jest ona po raz pierwszy dodatnia, biorąc pod uwagę okres pandemii.

Wzrost wskaźnika potwierdza odbudowę popytu na rynku kredytów mieszkaniowych. Na razie nie ma przesłanek ku temu, aby powtórzył się sytuacja z pierwszych miesięcy pandemii oraz lockdownu. Nadal jednak mamy do czynienia z okresem społecznego dystansowanie, niepewności związanej ze wzrostem zachorowań oraz ryzykiem wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Występuje zatem prawdopodobieństwo, że kolejne miesiące mogą przynieść ujemne odczyty wskaźnika BIK Indeksu – PKM.

Wskaźnik BIK Indeks – Popyt na Kredyty Mieszkaniowe obrazuje jedynie odbudowę strony popytowej w wymiarze wartościowym dla rynku kredytów mieszkaniowych. Wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu może świadczyć m.in. o poluzowaniu przez niektóre banki wymagań dotyczących wkładu własnego. Kupujący mogą również chętniej zwracać się ku większym, a więc i droższym nieruchomościom.

 

Źródło: KRN.pl | 2020-10-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemlokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Starachowickimieszkania na wynajem powiat Brzeskidomy na wynajem gmina Jasienicalokale użytkowe na wynajem gmina Puławymieszkania na sprzedaż w Włodarcemieszkania na sprzedaż w Leszczachmieszkania na wynajem w Głomsku

Deweloperzy

);