Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

W pierwszych pięciu miesiącach 2020 r. wybudowano mniej mieszkań niż przed rokiem

Emilia Rudzka | 2020-06-24

W pierwszych pięciu miesiącach 2020 r. wybudowano mniej mieszkań niż przed rokiem
Według danych GUS w styczniu-maju 2020 r. do użytkowania oddano 79,8 tys. nowych mieszkań

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego z okresu styczeń-maj 2020 roku.

W pierwszych pięciu miesiącach br. odnotowano również spadek liczby mieszkań, na które otrzymano pozwolenie na budowę lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Rozpoczęto także mniej nowych budów.


Mieszkania oddane do użytku w styczniu-maju 2020 roku

Według danych opublikowanych przez GUS w styczniu-maju 2020 roku do użytkowania oddano 79,8 tys. nowych mieszkań. Jest to wynik o 0,3 proc. niższy niż w analogicznym okresie ub. r. Deweloperzy oddali do eksploatacji 52,0 tys. mieszkań – o 4,4 proc. więcej niż w ub. r. W przypadku inwestorów indywidualnych było to 26,5 tys. mieszkań – o 6,4 proc. mniej niż w ub.r.

Deweloperzy oraz inwestorzy indywidualni dostarczyli na rynek mieszkaniowy 98,3 proc. ogółu nowych mieszkań. Odnotowano spadek mieszkań oddanych do użytku w budownictwie spółdzielczym (496 w porównaniu do 832) oraz pozostałych formach (837 w porównaniu do 1106).

7,1 mln mkw. – tyle wynosiła powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych do użytku w styczniu-maju 2020 roku. Jest to wynik o 1,8 proc. niższy niż w analogicznym okresie ub. r. Zmalała również średnia powierzchnia użytkowa 1 mieszkania o 1,3 mkw. – do 88,9 mkw.

 

Mieszkania, na które wydano pozwolenie na budowę lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym w styczniu-maju 2020 roku

W styczniu-maju 2020 roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 95,5 tys. mieszkań – o 10,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub. r.

Najwięcej pozwoleń na budowę otrzymali deweloperzy (57,5 tys.), a także inwestorzy indywidualni (37,1 tys.). W obu tych grupach spadek liczby otrzymanych pozwoleń r/r wyniósł odpowiednio 11,1 proc. oraz 7,6 proc. Dla tych dwóch form budownictwa wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 99,1 proc. ogółu mieszkań.

W budownictwie spółdzielczym odnotowano spadek liczby mieszkań, na które otrzymano pozwolenie na budowę lub dokonano zgłoszenia z projektem budowalnym – z 767 do 357 mieszkań. Podobna sytuacja miała miejsce w pozostałych formach budownictwa – spadek z 1347 do 506 mieszkań.
W pierwszych pięciu miesiącach 2020 roku liczba mieszkań, na które wydano pozwolenie na budowę lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, spadła o 10,7 proc. r/r.


Mieszkania, których budowę rozpoczęto w styczniu-maju 2020 roku

W styczniu-maju br. rozpoczęto budowę 81,2 tys. nowych mieszkań. Jest to wynik o 15,8 proc. niższy niż w analogicznym okresie ub. r. Deweloperzy wystartowali z budową 44,2 tys. mieszkań, co oznacza spadek o 21,1 proc. r/r. W przypadku inwestorów indywidualnych rozpoczęto budowę 35,4 tys. mieszkań, odnotowując spadek o 7,6 proc. r/r.
Spadek liczby rozpoczętych budów r/r odnotowano również w budownictwie spółdzielczym (z 1027 do 862 mieszkań) oraz w pozostałych formach budownictwa (z 1052 do 704 mieszkań).

Według szacunków GUS na koniec maja br. w fazie budowy pozostawało 826,9 tys. mieszkań – o 1,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. r.


Sektor budowlany w styczniu-maju 2020 roku

Największą liczbę nowych mieszkań w pierwszych pięciu miesiącach 2020 roku oddano do użytkowania w województwie mazowieckim (14,8 tys.), wielkopolskim (8,4 tys.) oraz dolnośląskim (8,2 tys.).

Podobnie sytuacja kształtowała się w przypadku liczby mieszkań, na które otrzymano pozwolenie na budowę lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Najwyższe wartości zanotowano w województwie mazowieckim (15,9 proc.), wielkopolskim i dolnośląskim (po 10,1 tys.).

Najwięcej rozpoczętych nowych budów wystartowało w województwie mazowieckim (15,3 tys.), wielkopolskim (8,7 tys.) oraz pomorskim (7,0 tys.).
W maju w odniesieniu do kwietnia 2020 roku odnotowano wzrost liczby mieszkań oddanych do użytku – o 20,1 proc. Wzrost zauważalny jest także w liczbie mieszkań, na które wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (o 15,4 proc.) oraz liczbie mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 10,0 proc.).

 

Źródło: KRN.pl | 2020-06-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniamieszkania poszukiwane do wynajęciakamienice na sprzedażdomy na wynajem powiat Piaseczyńskimieszkania na sprzedaż powiat Tucholskidomy na wynajem gmina Hańsklokale użytkowe na wynajem gmina Łubnicedomy na wynajem w Podłęczumieszkania na sprzedaż w Wirachdomy na wynajem w Osinie

Deweloperzy

);