Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

W Częstochowie beton zwalcza smog

Emilia Rudzka | 2021-06-11

W Częstochowie beton zwalcza smog
W przebudowie częstochowskiego torowiska tramwajowego wykorzystano beton fotokatalityczny, fot. Wiki

W centrum Częstochowy przebudowywana jest linia tramwajowa. Do budowy torowiska wykorzystywane są m.in. fotokataliczne powierzchnie, które mają działać antysmogowo i neutralizować zanieczyszczenia powietrza. Inwestycja realizowana jest dzięki pomocy w formie dofinansowania z Unii Europejskiej. Pochłonie ona 114,5 mln złotych. Planowane zakończenie prac to wczesna jesień.

Przebudowa torowiska w centrum Częstochowy z zastosowaniem płyt z betonu fotokatalitycznego

Technologia, która wykorzystywana jest przy przebudowie częstochowskiego torowiska, znana jest już z innych realizacji. Wcześniej jednak stosowano ją na elementach chodników antysmogowych oraz elewacji. Wówczas zdała egzamin, dlatego wiele wskazuje na to, że również i tym razem spisze się zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Nawierzchnia torowa w centrum Częstochowy wykonywana jest z płyt antysmogowych. Oprócz tego, że przysłużą się miastu w kwestii ekologii, mogą być wykorzystywane jako dodatkowy pas ruchu. Znajdzie to zastosowanie m.in. w przypadku pojazdów uprzywilejowanych. W centrum miasta takie dodatkowe udogodnienie z pewnością jest mile widziane i ułatwia przejazd np. karetkom pogotowia.

Płyty z betonu katalitycznego wykonane w technologii TX Active pełnią funkcję filtra powietrza. Pierwotnie miało tutaj być tzw. zielone torowisko, jednak zdecydowano, że lepiej sprawdzi się rozwiązanie z betonem katalitycznym. Zarówno z uwagi na liczne przejazdy pojazdów, jak i trudności z utrzymaniem zieleni w tym fragmencie. Natomiast zielone torowisko powstanie na odcinku 350 metrów od skrzyżowania alei Kościuszki z ul. Jasnogórską do alei NMP. Technologia ekologicznych płyt zostanie zastosowana na ponad 1 030 metrach torowiska.


Innowacyjny beton – na czym polega ta technologia?

W betonie zawarty jest tlenem tytanu, który wychwytuje m.in. tlenki azotu i zmienia je – pod wpływem światła – w jony azotanu. Kolejno następuje reakcja z wodorotlenkami wapnia, które występują na powierzchni płyty prefabrykowanej. W ten sposób ma miejsce zamiana na sole, które są bezpieczne i wraz z deszczem spływają do kanalizacji.

Fotokatalizatory zastosowane w technologii TX Active mają za zadanie przyspieszyć naturalny rozkład zanieczyszczeń powietrza pod wpływem działania światła słonecznego. Takie rozwiązanie zmniejsza stężenie szkodliwych substancji organicznych i nieorganicznych w powietrzu. Przeprowadzone analizy pokazały, że podczas słonecznej pogody neutralizacji uległo ok. 90 proc. tlenków azotu oraz innych związków organicznych, w tym m.in. aldehydów i benzenu. W pochmurne dni przy niewielkim nasłonecznieniu technologia ma skuteczność ok. 70 proc. Badania wykazały, że stężenie tlenku azotu na nawierzchni wykonanej w technologii TX Active w porównaniu do nawierzchni asfaltowej jest mniejsze o ok. 20-60 proc. (średnio 47 proc.).

W ramach inwestycji dotyczącej przebudowy torowiska udało się uniknąć wycinki drzew w alei Wolności. W pierwotnych założeniach (zgodnie z obowiązującymi przepisami) cały szpaler miał być wycięty.

Zakończenie prac i wznowienie ruchu tramwajowego na tym odcinku ma nastąpić na początku września.

Źródło: KRN.pl | 2021-06-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniamieszkania na sprzedażlokale użytkowe na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Sejneńskidomy na wynajem powiat M. Lublinlokale użytkowe na wynajem gmina Dębnica Kaszubskalokale użytkowe na sprzedaż gmina Pilawamieszkania na wynajem w Nowej Wsi Wielkiejdomy na wynajem w Szlachciniedomy na wynajem w Wierzbicy

Deweloperzy

);