Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Utrudnienia w legalizacji samowoli

2006-11-17

Utrudnienia w legalizacji samowoli

Tam, gdzie nie ma miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, trudno zalegalizować samowolę budowlaną, ponieważ trzeba przedstawić ostateczną decyzję ustalającą warunki zabudowy i zagospodarowania terenu.

Tam, gdzie nie ma miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, trudno zalegalizować samowolę budowlaną, ponieważ trzeba przedstawić ostateczną decyzję ustalającą warunki zabudowy i zagospodarowania terenu – informuje „Rzeczpospolita”. Tego wymaga art. 48 ust. 2 pkt 1b ustawy - Prawo budowlane (zmieniony jedną z ostatnich nowelizacji). Większość budujących nie ma jednak takiej decyzji, gdy rozpoczyna postępowanie legalizacyjne. Praktycznie są więc bez szans.

Aby zalegalizować samowolę, trzeba za to zapłacić, i to bardzo dużo, gdyż ustalone przez ustawodawcę opłaty mają odstraszać od rozpoczynania budowy bez załatwienia wszystkich formalności budowlanych. Przy czym samowole zarówno małych (np. sklepiku osiedlowego), jak i dużych (np. centrum handlowego) inwestycji komercyjnych są traktowane tak samo.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, Opłatę legalizacyjną wylicza się wedle wzoru zawartego w prawie budowlanym. Zgodnie z nim stawkę 500 zł ( dawniej było to 300 zł) mnoży się przez 50 i przez odpowiedni współczynnik: kategorii obiektu i jego wielkości. Współczynniki zawiera załącznik do prawa budowlanego. Przyporządkowane są one do trzydziestu różnych kategorii obiektów.

Źródło: „Rzeczpospolita”, 17.11.2006 | 2006-11-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemkamienice na sprzedażhale i magazyny do kupieniadomy na wynajem powiat Lęborskimieszkania na wynajem powiat Kartuskidomy na wynajem gmina Jarczówlokale użytkowe na sprzedaż gmina M. Koszalindomy na sprzedaż w Goździkowiedomy na sprzedaż w Przypuściedomy na wynajem w Mierzęcinie

Deweloperzy

);