Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Totalna kombinacja

2006-06-02

Totalna kombinacja

Jeżeli kredyty z dopłatami spowodują, że większa liczba obywateli zdecyduje się kupić mieszkania, to ich cena wzrośnie. Kredytobiorcy nic więc na uldze odsetkowej nie zyskają – przewiduje „Trybuna”.

Rządowy projekt ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych wpłynął do Sejmu na początku marca br. – przypomina gazeta. Na razie nie widać szans, żeby został szybko uchwalony. Prawie wszystkie kluby poselskie (w tym także obecni koalicjanci PiS-u) nie kryły rozczarowania zaproponowanymi regulacjami. Państwo miałoby się zobowiązać, że w ciągu pierwszych ośmiu lat spłaty kredytu będzie pokrywać połowę odsetek. Z tej formy pomocy mają skorzystać małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko. Kupione mieszkanie nie może przekraczać 75 mkw. powierzchni, a dom 100 mkw. Jest też inne ograniczenie – cena 1 mkw. nie może być wyższa niż wskaźniki określone przez wojewodów. Gdyby je przekroczyła, ulga pokryje mniej niż 50 proc. odsetek.

Jeżeli kredyty z dopłatami spowodują, że większa liczba obywateli zdecyduje się kupić mieszkania, to ich cena wzrośnie. Kredytobiorcy nic więc na uldze odsetkowej nie zyskają. Jak podaje gazeta, mamy do czynienia z kombinacją, w wyniku której ani średniozamożnym obywatelom perspektywa rozwiązania problemów mieszkaniowych znacznie się nie skróci, ani dla ubogich mieszkań nie przybędzie.

Zaciąganie kredytów hipotecznych w walutach obcych ma być wkrótce ograniczone. Komisja Nadzoru Bankowego wszczęła bowiem alarm, że w przypadku spadku kursu złotego wielu kredytobiorców stanie się niewypłacalnymi, a bankom grożą ogromne straty. Nadzór bankowy, a za nim Związek Banków Polskich działają po prostu pod naciskiem wielkich banków, które wolą udzielać kredytów w złotych, gdyż więcej wtedy zarabiają – czytamy dalej.

Ale i na to Polacy znaleźli już sposób – podsumowuje „Trybuna”. Są mianowicie w Polsce przedstawicielstwa banków zagranicznych, które decyzjom Komisji Nadzoru Bankowego nie muszą się podporządkować. Według przeprowadzonych ostatnio badań TSN OBOP, jedna czwarta Polaków deklaruje, że weźmie kredyty na mieszkania w bankach zagranicznych. Skoro rząd kombinuje, jak upozorować wywiązanie się z obietnic, skoro banki kombinują, jak więcej na nas zarobić – kombinować też muszą obywatele, i najczęściej im się to udaje.

Źródło: „Trybuna”, 02.06.2006 | 2006-06-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemdomy na wynajemlokale użytkowe do kupieniadomy na sprzedaż powiat Łowickidomy na sprzedaż powiat Lubartowskilokale użytkowe na wynajem gmina Mikołajkilokale użytkowe na sprzedaż gmina Żmudźmieszkania na sprzedaż w Rudziemieszkania na wynajem w Siedlcumieszkania na sprzedaż w Turowie

Deweloperzy

);