Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Sygnał dla deweloperów

2006-08-07

Sygnał dla deweloperów

Rozwój rynku powierzchni magazynowych zależy od koniunktury gospodarczej. Analizując ostatnie pół roku na tym rynku, można stwierdzić, że gospodarka rozwija się w dobrym tempie. Firmy, planując swój rozwój, chętnie korzystają z usług operatorów i deweloperów logistycznych. Szukają nowych powierzchni magazynowych i nowych lokalizacji i wynajmują coraz więcej magazynów.

Rozwój rynku powierzchni magazynowych zależy od koniunktury gospodarczej. Analizując ostatnie pół roku na tym rynku, można stwierdzić, że gospodarka rozwija się w dobrym tempie. Firmy, planując swój rozwój, chętnie korzystają z usług operatorów i deweloperów logistycznych. Szukają nowych powierzchni magazynowych i nowych lokalizacji i wynajmują coraz więcej magazynów – podaje “Rzeczpospolita” na podstawie informacji uzyskanych od firmy CB Richard Ellis.

Ostatnio systematycznie rósł popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe. Od początku roku wynajęto ich już ponad 360 tys. m kw., co stanowi 82 proc. popytu zrealizowanego w całym roku poprzednim. Ten wysoki popyt wpłynie na zwiększenie liczby magazynów. W budowie znajduje się obecnie ponad 475 tys. m kw. powierzchni, która pojawi się na rynku jeszcze w tym roku. Należy dodać, że część projektów znajdujących się w budowie jest już wynajęta, gdyż deweloperzy nadal chętniej rozpoczynają inwestycję, mając już podpisane umowy najmu.

Na szczególną uwagę zasługuje rejon Górnego Śląska. O jego atrakcyjności decyduje dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa, duży rynek lokalny aglomeracji miejskich, aktywność inwestorów zagranicznych, bliskość granicy południowej oraz zaplecze wykwalifikowanej kadry pracowniczej. W rejonie tym powstaje obecnie najwięcej w całej Polsce, bo ponad 166 tys. mkw., nowoczesnych magazynów. Działają tutaj kluczowi międzynarodowi deweloperzy: Prologis, Parkridge, Panattoni, AIG/Lincoln. Pierwsze półrocze 2006 r. przyniosło również wzrost na rynku warszawskim. W samej Warszawie wynajęto ponad 44 tys. mkw. nowoczesnych magazynów, a w stworzonej wokół tzw. strefie logistycznej ponad 80 tys. m kw. powierzchni centrów logistycznych.

Zauważalna jest też zmiana w profilu najemców w samym mieście. Dynamicznie rozwijający się w Warszawie sektor materiałów budowlanych spowodował wzrost zainteresowania powierzchniami magazynowymi ze strony firm tej branży. W sektorze podmiejskim wśród nowych najemców tradycyjnie dominują operatorzy logistyczni.

Duży popyt na rynku warszawskim wpłynął na zmniejszenie się dostępnych powierzchni magazynowych. Wskaźnik powierzchni niewynajętej spadł do 6 7 proc., co oznacza, że od zaraz dostępnej powierzchni jest nie więcej niż 45 tys. mkw. w mieście i 41 tys. mkw. w rejonie podwarszawskim. Dla deweloperów to sygnał, aby rozważyć budowę w tych strefach kolejnych nowoczesnych magazynów.

Źródło: “Rzeczpospolita” 31.07.2006 | 2006-08-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniainne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadomy poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Wągrowieckimieszkania na sprzedaż powiat Szydłowieckilokale użytkowe na wynajem gmina M. Nowy Sączlokale użytkowe na wynajem gmina Ostrzeszówdomy na wynajem w Józefowiemieszkania na sprzedaż w Dworzyskudomy na wynajem w Szalejowie Górnym

Deweloperzy

);