Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Styczniowy odczyt koniunktury w budownictwie

Anna Sadkowska-Rojek | 2022-01-24

Styczniowy odczyt koniunktury w budownictwie
Jednym z sektorów, które najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę jest budownictwo.

W styczniu br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie wyniósł -17,1. To wynik niższy niż przed miesiącem, kiedy wskaźnik uplasował się na poziomie -15,4.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w styczniu br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich analizowanych przez GUS obszarach gospodarki osiągnął wyniki zbliżone lub niższe niż te odnotowane w grudniu ub. r.

W większości badanych obszarów sygnalizuje się pogorszenie składowych „prognostycznych”, natomiast w przypadku „diagnostycznych” – pogorszenie lub brak zmian – podano w raporcie GUS.

Jednym z sektorów, które najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę, jest – obok branży zakwaterowania i gastronomii – budownictwo. Jak wynika z danych GUS, w styczniu 2022 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie wyniósł -17,1, w grudniu 2021 r. – 15,4, a w analogicznym miesiącu ubiegłego roku był to poziom -18,7.

Większość przedsiębiorców uważa skutki pandemii za nieznaczne

Oprócz podstawowych danych dot. wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury Urząd opublikował także aneks zawierający ocenę oraz oczekiwania związane z wpływem pandemii COVID-19 na koniunkturę. Badanie przeprowadzono w dniach 1-10 stycznia br. Wynika z niego, że przedsiębiorcy z branży budownictwa w większości oceniają negatywne skutki pandemii koronawirusa i jej konsekwencje dla firm z tego sektora jako nieznaczne (68,4 proc.). Łącznie 81,2 proc. respondentów deklaruje nieznaczne skutki lub ich brak, a 18,8 proc. – poważne lub zagrażające stabilności firmy.

Większość (76,4 proc.) przedsiębiorców z tej branży przewiduje utrzymanie dotychczasowego poziomu inwestycji w nowym roku. Zaledwie 8 proc. spodziewa się wzrostu, a 15,6 – spadku poziomu inwestycji w 2022 r. Aż 47,7 proc. przedsiębiorców budowlanych deklaruje, że jeśli bieżące działania i ograniczenia powzięte przez polskie władze w celu zwalczania pandemii zostałyby utrzymane przez dłuższy czas, firma mogłaby przetrwać pow. 6 miesięcy. Z kolei 18,5 proc. przedsiębiorców uważa, że ów czas byłby krótszy (4-6 mies.), a 26,9 proc. deklaruje, że ich firma przetrwałaby 2-3 mies.

Przedsiębiorcy budowlani ocenili także, że 4 proc. pracowników będzie w styczniu pracować zdalnie, 5,5 proc. zgłosi nieplanowane nieobecności z tytułu urlopów, opieki nad dziećmi etc., a 6,7 proc. będzie nieobecnych z powodu na kwarantannę lub inne ograniczenia. Sektor budownictwa spodziewa się spadku zatrudnienia średnio o 1,5 proc., a także spadku zainteresowania klientów (w porównaniu do sytuacji, gdyby pandemii nie było) na poziomie średnio -7,5 proc.  

Źródło: KRN.pl | 2022-01-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniainne nieruchomości na wynajemmieszkania na zamianędomy na wynajem powiat Lęborskimieszkania na sprzedaż powiat Choszczeńskilokale użytkowe na wynajem gmina Malborkmieszkania na sprzedaż gmina Brzezinymieszkania na wynajem w Hopowiemieszkania na sprzedaż w Górczyniedomy na sprzedaż w Wronowie

Deweloperzy

);