Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Spółdzielcy uwłaszczeni

2006-06-06

Spółdzielcy uwłaszczeni

Z zainteresowaniem przeczytałem projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który został złożony do Sejmu...

Z zainteresowaniem przeczytałem projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który został złożony do Sejmu. Zawarte w nim propozycje zapisów porządkują zagmatwane prawo spółdzielcze, służące bardziej prezesom i zarządom niż samym mieszkańcom. Nie od dzisiaj mówi się, że spółdzielnia mieszkaniowa to państwo w państwie. Nocne walne zebrania, wybory wyznaczonych kandydatów – wszystko to sprawia, że tak naprawdę zwykły mieszkaniec, szary członek spółdzielczej rodziny, nie ma nic do powiedzenia. Jego obowiązkiem jest akceptować działania prezesa, zarządu i płacić, i płacić. Nie pytając dlaczego i komu tak naprawdę.

Prezesi dzielnie rządzą, pensje pobierają, a substancja mieszkaniowa niszczeje. Blokowiska się starzeją – przeprowadzone remonty są tylko powierzchownym liftingiem. Ograniczają się zwykle do tzw. ocieplenia elewacji i pomalowania bloku. To mieszkańcy za własne pieniądze dokonują wymiany okien, drzwi, a czasem nawet instalacji w lokalu. Ratują jak mogą mieszkania, w których są jedynie lokatorami lub do których posiadają "wirtualne" prawo własności nazywane dumnie spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu.

Zdecydowanie uważam, że powinno się doprowadzić do pełnego uwłaszczenia, dać szanse każdemu spółdzielcy na przekształcenie lokalu we własność łącznie z udziałem w gruncie. Pozwoli to właścicielom lokali swobodnie dysponować swoim majątkiem i, co najważniejsze, powoływać wspólnoty mieszkaniowe i przejmować zarządzanie nad nieruchomością, wynajmując do tego celu profesjonalnych zarządców, a nie jak do tej pory urzędników, którzy udają, że znają się na zarządzaniu.

Zdaję sobie sprawę, że proces dochodzenia do normalności będzie długotrwały, ale im szybciej go zaczniemy, tym lepiej będzie dla nas i dla naszych nieruchomości. Pracuję na rynku nieruchomości już 16 lat i dobrze pamiętam projekty ustaw, które nigdy nie zostały uchwalone. Będę trzymał kciuki, aby w tym przypadku tak się nie stało. Liczę na przychylność wszystkich parlamentarzystów. A członkom spółdzielni mieszkaniowych życzę cierpliwości i rychłych zmian na lepsze.

Tomasz Błeszyński – Doradca Rynku Nieruchomości, Prezes Europejskiego Instytutu Gospodarczego

Źródło: | 2006-06-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemlokale użytkowe na sprzedażkamienice na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Kędzierzyńsko-Kozielskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Niżańskidomy na wynajem gmina Stalowa Wolamieszkania na sprzedaż gmina Radzanówdomy na sprzedaż w Żarnowejdomy na sprzedaż w Pagórkachdomy na sprzedaż w Drukowszczyzna

Deweloperzy

);