Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ruszył program „Ciepłe mieszkanie” — co gwarantuje?

Karolina Zając | 2022-07-25

Ruszył program „Ciepłe mieszkanie” — co gwarantuje?
Ruszył program „Ciepłe mieszkanie” — co gwarantuje?

W czwartek 21 lipca wystartował rządowy program antysmogowy „Ciepłe mieszkanie”. Jego budżet to 1,4 mld zł, a adresatami są głównie właściciele mieszkań w wielorodzinnych budynkach. Na co mogą liczyć mieszkańcy?

Duże zainteresowanie programem

O rozpoczęciu programu poinformował Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którego środków finansowane będzie „Ciepłe mieszkanie”.
 
Celem programu jest poprawa jakości powietrza, zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych poprzez wymianę indywidualnych źródeł ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w wielorodzinnych budynkach. Do 2026 roku na ten cel przeznaczymy 1,4 mld zł — wyjaśnia Mirowski.
 
Wcześniej przeprowadzone zostały trzy pilotaże. Odbyły się one w województwie dolnośląskim i zachodniopomorskim, jak również w gminie Pszczyna. Wszędzie program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.
 
— W tych województwach zwiększaliśmy budżety programów odpowiednio z 10 do 12 i z 20 do 24 mln zł  mówił wiceprezes NFOŚiGW.
 
Dodał także, że na Dolnym Śląsku konieczne było wcześniejsze zakończenie naboru wniosków o dotacje. Spowodowane było to wyczerpaniem alokacji środków. Początkowo program miał się zakończyć w sierpniu 2022 roku.

Kto i ile skorzysta?

Ciepłe Mieszkanie”, podobnie jak program „Czyste Powietrze”, składać będzie się z trzech części. Adresatami pierwszgo z nich będą osoby, których roczne dochody nie przekraczają 120 tys. zł. Przysługiwać im będzie podstawowy poziom dotacji, a więc 15 tys. zł na nieruchomość. Druga część skierowana jest do tych, których dochód w gospodarstwie wieloosobowym na jednego członka wynosi do 1673 zł, a w jednoosobowym gospodarstwie 2342 zł. W tym przypadku dotacja to 25 tys. zł.
 
Ostatnią grupą, w której bezzwrotne dofinansowanie osiągnie nawet 37,5 tys. zł, są właściciele lokali, gdzie dochód nie przekracza 900 zł na osobę. Mowa o gospodarstwie wieloosobowym. W gospodarstwie jednoosobowym to 1260 zł na jednego członka. Paweł Mirowski zapowiada jednak, że ostatecznie dotacje mogą być nieco wyższe.
 
— Będą mogły być jednak wyższe o 5 proc., jeśli lokal mieszkalny znajduje się w budynku, zlokalizowanym na terenie jednej z 322 gmin określonych przez Główny Inspektorat Środowiska - jako te, które najbardziej borykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza  wyjaśnia.

Ciepłe Mieszkanie” w praktyce

Nabór wniosków prowadzić będą wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Samorządy z kolei zobowiązane są do uzyskania wcześniejszej deklaracji zainteresowanych udziałem. Po zakończeniu naboru, ocenie wniosków i ich kwalifikacji do programu, umowę końcową z beneficjentami podpisywać będą gminy.
 
Zdaniem wiceprezesa NFOŚiGW,dotacjami objęte zostaną głównie zakupy nowych kotłów gazowych czy np. wymianą ogrzewania na elektryczne, lub pompę ciepła. Pieniądze otrzymane w ramach „Ciepłego Mieszkania” mogą być również przeznaczone, chociażby na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, a także wentylację mechaniczną z uzyskaniem ciepła.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-07-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemkamienice na sprzedażhale i magazyny na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Mikołowskidomy na sprzedaż powiat Niżańskimieszkania na sprzedaż gmina Miedznalokale użytkowe na wynajem gmina Bulkowodomy na sprzedaż w Górkachdomy na sprzedaż w Polakachdomy na sprzedaż w Józefowie

Deweloperzy

);