Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Rodzina podaruje, ale fiskus i tak odbierze swoje

2007-01-24

Rodzina podaruje, ale fiskus i tak odbierze swoje

Pierwotnie rząd obiecał, że od podstawy opodatkowania przy sprzedaży darowanego lub dziedziczonego lokalu odliczymy jego wartość rynkową (z dnia darowizny lub spadkobrania). Jednak ostatecznie zapis ten został wykreślony. W efekcie zapłacimy 19-proc. podatek od całej kwoty dochodu ze sprzedaży mieszkania, pomniejszonej tylko o koszty uzyskania przychodu.

Pierwotnie rząd obiecał, że od podstawy opodatkowania przy sprzedaży darowanego lub dziedziczonego lokalu odliczymy jego wartość rynkową (z dnia darowizny lub spadkobrania). Jednak ostatecznie zapis ten został wykreślony. W efekcie zapłacimy 19-proc. podatek od całej kwoty dochodu ze sprzedaży mieszkania, pomniejszonej tylko o koszty uzyskania przychodu – czytamy w „Kurierze Porannym”.

– Do kosztów uzyskania zaliczamy wydatki na tzw. podwyższenie wartości nieruchomości, czyli np. remont mieszkania. Jako koszt liczymy także podatek od spadku lub darowizny, którego jednak nie odlicza się w przypadku obdarowania najbliższych. Od 1 stycznia 2007 roku są oni z niego zwolnieni – mówi rozmówczyni „Kuriera Porannego”, zastępca naczelnika I Urzędu Skarbowego w Białymstoku, Irena Skwarska.

Jak czytamy dalej, remont musi być udokumentowany fakturami VAT. Trzeba także pamiętać o poinformowaniu urzędu skarbowego o spadku lub darowiźnie od najbliższej rodziny. Jeżeli nie spełnisz tego obowiązku, przy sprzedaży darowanego mieszkania zapłacisz zarówno podatek od darowizny, jak i od sprzedaży.

Jak uniknąć podatku? Zanim sprzedasz darowany lokal, zamelduj się w nim przynajmniej na 12 miesięcy przed transakcją. Jeżeli zameldowanie jest niemożliwe, musisz odczekać pięć lat od dnia spadkobrania lub darowizny, by móc sprzedać lokal bez płacenia fiskusowi 19-proc. podatku.

Źródło: „Kurier Poranny”, 18.01.2007 | 2007-01-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe do kupieniagaraże na wynajemdomy na sprzedaż powiat Dąbrowskimieszkania na sprzedaż powiat Świeckidomy na wynajem gmina Słupialokale użytkowe na wynajem gmina Stare Czarnowodomy na sprzedaż w Małym Mędromierzumieszkania na wynajem w Ignacowiedomy na sprzedaż w Plebance

Deweloperzy

);