Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Reprywatyzacja w Warszawie. Setki nieruchomości czeka na weryfikację

Anna Panikowska-Filipek | 2022-09-15

Reprywatyzacja w Warszawie. Setki nieruchomości czeka na weryfikację
Reprywatyzacja w Warszawie. Setki nieruchomości czeka na weryfikację

Reprywatyzacja to temat, który od lat budzi ogromne emocje. Ostatnie orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego sprawiło, że miasto po raz kolejny przyjrzy się dotychczasowym roszczeniom. Wytypowało ponad 140 decyzji zwrotnych, których zasadnością ma się zająć Komisja Weryfikacyjna.

Obecnie w warszawskim Biurze Spraw Dekretowych na rozpatrzenie oczekuje ponad 10 000 wniosków dotyczących zwrotu nieruchomości lub wypłaty właścicielom odszkodowania. Przynajmniej połowa z nich dotyczy okresu sprzed 1990 r.

Przełomowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Sierpniowy wyrok NSA uważany jest za przełomowy. Orzeka on, że kupcy roszczeń reprywatyzacyjnych nie mogą być stronami w postępowaniach”,  co w praktyce może oznaczać, że setki bezprawnie nabytych stołecznych nieruchomości wrócą w ręce miasta. Obecnie analizą roszczeń zajmuje się specjalnie powołana Komisja Weryfikacyjna.

Czym zajmuje się Komisja Weryfikacyjna?

Główną rolą Komisji Weryfikacyjnej jest sprawdzenie, czy w obliczu ostatniego wyroku sądu, złożone roszczenia wciąż są zasadne.
- Obecnie ponad 100 decyzji Komisji Weryfikacyjnej, uchylających „reprywatyzację” z analogicznym stanem faktycznym, jest rozpatrywanych przez WSA w Warszawie – informuje w rozmowie z Portalem Samorządowym wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Komisja wciąż weryfikuje kolejne sprawy. Ponad 400 z nich zakończyliśmy, ale kolejne 400 jest jeszcze rozpatrywanych przez Komisję. Ostatnie wyroki NSA pozwolą nam przyspieszyć te prace – dodaje.
Mimo że przed komisją jeszcze wiele pracy, Sebastian Kaleta pozytywnie ocenia wyrok sądu i uważa, że konstrukcja reprywatyzacji oparta była na „wykładni prawa o niejasnych podstawach”.
- Gdyby taki wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego został wydany 20 lat wcześniej, można by było uniknąć afery reprywatyzacyjnej – dodaje.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-09-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemdziałki do kupieniadomy do kupieniadomy na wynajem powiat M. Poznańlokale użytkowe na sprzedaż powiat Milickilokale użytkowe na wynajem gmina Sandomierzlokale użytkowe na sprzedaż gmina Sianówdomy na sprzedaż w Nowym Młyniemieszkania na sprzedaż w Bolęciniemieszkania na sprzedaż w Tarasce

Deweloperzy

);