Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Przełom w sprawie frankowiczów

Magdalena Hojniak | 2019-10-03

Przełom w sprawie frankowiczów

Trybunał Sprawiedliwości uznał, że umowy frankowe zawierające niedozwolone klauzule, mogą zostać unieważnione.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do obowiązku usunięcia przez polskie sądy nieuczciwych praktyk stosowanych w umowach kredytowych dotyczących zobowiązań zaciąganych w szwajcarskiej walucie. Decyzją Trybunału umowy frankowe nie mogą być rozliczane według kursu NBP. W wyroku zaznaczono również, że odpowiedzialność banków nie może zostać zawężona do zwrócenia „spreadów”. W świetle opinii TSUE frankowicze przez wiele lat oddawali bankom zawyżone kwoty, wynoszące nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawach frankowiczów polskie sądy będą musiały uwzględniać wskazówki europejskiego organu. Dla frankowiczów oznacza to, że mogą ubiegać o zwrot nadpłaconych środków. Jednak taką szansę mają jedynie ci kredytobiorcy, którzy podpisali umowy z zapisem mówiącym o przeliczniku niejasnym dla konsumenta, opartym na wewnątrzbankowym kursie. Wśród możliwych opcji jest przewalutowanie kredytu zgodnie z kursem obowiązującym w dniu zaciągnięcia zobowiązania.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości może mieć znaczenie nawet dla 700 tys. polskich rodzin, spłacających kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich.  

Źródło: KRN.pl | 2019-10-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy na wynajemdomy na wynajem powiat Kolneńskimieszkania na wynajem powiat Polkowickidomy na sprzedaż gmina Miasteczko Krajeńskiedomy na wynajem gmina Lubawamieszkania na sprzedaż w Proszyscemieszkania na sprzedaż w Świątnikachmieszkania na wynajem w Suchodołach

Deweloperzy

);