Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Przełom w sprawie frankowiczów

Magdalena Hojniak | 2019-10-03

Przełom w sprawie frankowiczów

Trybunał Sprawiedliwości uznał, że umowy frankowe zawierające niedozwolone klauzule, mogą zostać unieważnione.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do obowiązku usunięcia przez polskie sądy nieuczciwych praktyk stosowanych w umowach kredytowych dotyczących zobowiązań zaciąganych w szwajcarskiej walucie. Decyzją Trybunału umowy frankowe nie mogą być rozliczane według kursu NBP. W wyroku zaznaczono również, że odpowiedzialność banków nie może zostać zawężona do zwrócenia „spreadów”. W świetle opinii TSUE frankowicze przez wiele lat oddawali bankom zawyżone kwoty, wynoszące nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawach frankowiczów polskie sądy będą musiały uwzględniać wskazówki europejskiego organu. Dla frankowiczów oznacza to, że mogą ubiegać o zwrot nadpłaconych środków. Jednak taką szansę mają jedynie ci kredytobiorcy, którzy podpisali umowy z zapisem mówiącym o przeliczniku niejasnym dla konsumenta, opartym na wewnątrzbankowym kursie. Wśród możliwych opcji jest przewalutowanie kredytu zgodnie z kursem obowiązującym w dniu zaciągnięcia zobowiązania.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości może mieć znaczenie nawet dla 700 tys. polskich rodzin, spłacających kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich.  

Źródło: KRN.pl | 2019-10-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemlokale użytkowe na sprzedażlokale użytkowe do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Raciborskimieszkania na wynajem powiat M. Toruńdomy na wynajem gmina Rogowolokale użytkowe na wynajem gmina Nysamieszkania na wynajem w Lipówkachdomy na sprzedaż w Wietrzychówkodomy na wynajem w Januszewie

Deweloperzy

);