Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Przekształcenie już za 1 proc. ceny

2006-07-31

Przekształcenie już za 1 proc. ceny

Użytkownicy wieczyści mogą żądać nabycia gruntów na własność, gminy nie mogą im odmówić. Bonifikaty od opłat za przekształcenie sięgają nawet 99 proc. wartości gruntów. Gminy stracą na uwłaszczeniu, najwięcej skorzystają ci, którzy użytkują grunty od niedawna

Użytkownicy wieczyści mogą żądać nabycia gruntów na własność, gminy nie mogą im odmówić. Bonifikaty od opłat za przekształcenie sięgają nawet 99 proc. wartości gruntów. Gminy stracą na uwłaszczeniu, najwięcej skorzystają ci, którzy użytkują grunty od niedawna – pisze „Gazeta Prawna”.

Działkę w centrum Warszawy czy Krakowa można kupić już za kilkanaście tysięcy złotych. Większość rad gmin podjęła uchwały, ustalając w nich bonifikaty od opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. Taką możliwość dała im obowiązująca od 13 października 2005 r. ustawa z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (Dz.U. nr 175, poz. 1459). Na jej podstawie gminy mogą zgodzić się, żeby użytkownicy wieczyści należących do nich nieruchomości mogli nabywać je po obniżonych cenach, a w niektórych sytuacjach nawet za darmo. O tym, czy wprowadzić bonifikaty, decyduje sama gmina. Ona ustala też wysokość zniżek. Takie uchwały podjęła już większość rad gmin czy miast. W zależności od miejscowości i ustalonych kryteriów uwłaszczania, nieruchomości będzie można nabyć za kwotę od 1 do 70 proc. ich wartości rynkowej.

Z wnioskiem o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności – informuje „Gazeta Prawna” – mogą wystąpić osoby fizyczne będące użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych. Osoby te musiały jednak nabyć to prawo przed 13 października 2005 r. Z żądaniem przekształcenia mogą wystąpić również osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego, spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży, jak również osoby, które nabyły udział w użytkowaniu wieczystym, niezależnie od tego, kiedy to zrobiły.

Więcej w "Gazecie Prawnej".

Źródło: Adam Makosz, „Gazeta Prawna”, 31.07.2006 | 2006-07-31

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniakamienice na wynajemmieszkania na wynajemmieszkania na wynajem powiat Złotowskimieszkania na sprzedaż powiat Zawierciańskimieszkania na sprzedaż gmina Kowaladomy na sprzedaż gmina Wiśniewdomy na wynajem w Zaguźnicydomy na sprzedaż w Plęsachdomy na sprzedaż w Woli Popowej

Deweloperzy

);