Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Prawo pierwszeństwa w wykupie mieszkań

2009-09-14

Prawo pierwszeństwa w wykupie mieszkań

Do końca 2012 r. najemcy dawnych mieszkań zakładowych będą mogli skorzystać z prawa pierwszeństwa w ich nabywaniu.

Do końca 2012 r. najemcy dawnych mieszkań zakładowych będą mogli skorzystać z prawa pierwszeństwa w ich nabywaniu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Sejm rozpocznie prace nad poselskim projektem nowelizacji ustaw dotyczących nabywania własności nieruchomości. Jak czytamy dalej, autorzy projektu chcą przywrócić uprawnienia najemcom tzw. byłych mieszkań zakładowych, które straciły swój status w wyniku przekształceń. Ich uprawnienia wygasły 18 września 2008 r. Do tego dnia przysługiwało im prawo pierwokupu lokalu, wówczas gdy podczas przekształceń zostało naruszone prawo do nabycia przysługujące najemcy. Prawo pierwokupu miałyby więc osoby, które uzyskają wyrok sądu potwierdzający działanie niezgodne z prawem.

Posłowie proponują, by uprawnienia wygasły dopiero 31 grudnia 2012 r., a prawo pierwokupu zostało zastąpione prawem pierwszeństwa – podkreśla dziennik. Osoby, które nie skorzystały z uprawnień, będą mogły złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie naruszenia prawa lub interesu prawnego najemcy. Naruszenie interesu prawnego przy zbywaniu mieszkań zakładowych polegałoby na tym, że przedsiębiorstwo prywatyzowane nie zapytało najemcy mieszkania, czy chce nabyć lokal, zanim go sprzedano. Najemcy byłych mieszkań zakładowych mieliby pierwszeństwo w ich nabyciu zamiast obowiązującego do tej pory prawa pierwokupu – dodaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna” 14.09.2009 | 2009-09-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniadomy na zamianęhale i magazyny na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Średzkidomy na wynajem powiat Suskidomy na wynajem gmina Dzierzążniamieszkania na wynajem gmina Włodawamieszkania na wynajem w Straszymdomy na wynajem w Gumienicachdomy na wynajem w Koszanowie

Deweloperzy

);