Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Prawo pierwokupu tylko powyżej 1 ha

2008-07-16

Prawo pierwokupu tylko powyżej 1 ha

Ministerstwo Rolnictwa planuje ograniczyć prawo Agencji Nieruchomości Rolnych do pierwokupu nieruchomości rolnych. Prawo pierwokupu ANR będzie przysługiwało tylko w stosunku do nieruchomości powyżej 1 ha.

Ministerstwo Rolnictwa planuje ograniczyć prawo Agencji Nieruchomości Rolnych do pierwokupu nieruchomości rolnych. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego przygotowany przez resort rolnictwa. Zakłada on, że prawo pierwokupu ANR będzie przysługiwało tylko w stosunku do nieruchomości powyżej 1 ha. Urzędnicy uznali bowiem, że działki poniżej 1 ha nie mają wpływu na kształtowanie struktury agrarnej w Polsce. Obecnie prawo to dotyczy wszelkich nieruchomości, bez względu na ich powierzchnię – donosi „Gazeta Prawna”.

Dziś przepisy przewidują, że w przypadku gdy rolnik sprzedaje ziemię osobie nieuprawnionej z punktu widzenia ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, sporządzana u notariusza przedwstępna umowa warunkowa trafia do jednego z 11 oddziałów ANR. Ta ma 30 dni na skorzystanie z prawa pierwokupu. Spośród kilkudziesięciu tysięcy umów przedwstępnych, przekazywanych co roku do Agencji, 80 proc. dotyczy nieruchomości o powierzchni poniżej 1 ha. W takich przypadkach Agencja musi także przygotować odpowiedź o nieskorzystaniu z prawa pierwokupu. Według MR nowelizacja ustawy przyczyni się do mniejszego zaangażowania Agencji w czynności biurokratyczne i umożliwi przeprowadzanie szczegółowej analizy celowości korzystania z prawa pierwokupu – czytamy.

Źródło: „Gazeta Prawna” 14.07.2008 r. | 2008-07-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Złotowskilokale użytkowe na wynajem powiat Kartuskimieszkania na sprzedaż gmina Leoncindomy na sprzedaż gmina Skoczówmieszkania na sprzedaż w Wrzeszczyniemieszkania na wynajem w Natoliniedomy na sprzedaż w Błotnowoli

Deweloperzy

);